Minister zdrowia w rozmowie z Faktem podkreślił, że "nowych osób uprawnionych do darmowych leków będzie 12 milionów, w tym dzieci i młodzieży 7 milionów".
Rząd na najbliższym posiedzeniu przyjmie specjalny harmonogram prac nad propozycjami zapowiedzianymi w niedzielę przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego - mówił PAP rzecznik rządu Piotr Müller. Jesteśmy zdeterminowani, aby projekty, które ich dotyczą zostały uchwalone możliwie szybko, w tej kadencji - dodał.
Ministerstwo Zdrowia zamierza wycofać się z poprawki do ustawy refundacyjnej, która zmieniała sposób tworzenia listy bezpłatnych leków dla seniorów. Po zmianie lista mogłaby liczyć o prawie połowę mniej leków niż obecnie. Projekt ustawy ma wkrótce rozpatrywać rząd.
Eksperymentalna terapia donanemabem spowalnia spadek funkcji poznawczych u osób we wczesnym stadium choroby Alzheimera – poinformował producent leku w komunikacie dla mediów.
Arytmogenna kardiomiopatia prawej komory (ARVC) to najczęstsza przyczyna nagłych zgonów u sportowców w Europie. Choroba ta zwykle ujawnia się u młodych, pozornie zdrowych dorosłych - ostrzegają eksperci z okazji Tygodnia dla Serca, który potrwa do 24 kwietnia.
Liczne grupy ekspertów pracują nad szczepionkami przeciwko nowotworom, superbakteriom i chorobom wynikającym z powodu zmian klimatycznych. Obecnie, na różnych etapach rozwoju jest 100 potencjalnych nowych szczepionek.
Prezes URPL Grzegorz Cessak podał informacje dotyczące rekomendacji CHMP w sprawie dopuszczenia do obrotu szczepionki przypominającej Bimervax (wcześniej COVID-19 Vaccine HIPRA) dla osób od 16 roku życia zaszczepionych wcześniej szczepionką mRNA przeciw COVID-19.
Ministerstwo Zdrowia planuje duże zmiany na receptach jeszcze w tym roku. Chodzi o zwolnienie lekarzy z obowiązku określania refundacji leku. MZ powołał już zespół w tej sprawie. W jego skład wejdzie m.in. Federacja Porozumienie Zielonogórskie. Tomasz Zieliński, wiceprezes organizacji, wylicza jakie zmiany zaproponują lekarze...
Lek Paxlovid na COVID-19 powinien być za rozsądną cenę powszechnie dostępny w aptece. Obecnie trudno go znaleźć, a jeśli już jest, to kosztuje blisko 6 tys. zł – powiedziała PAP wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska. Jej zdaniem wiele hospitalizacji i zgonów można by dzięki temu uniknąć.
Z badania, które publikuje „Neurology”, czasopismo Amerykańskiej Akademii Neurologii, pacjenci z nowo zdiagnozowaną cukrzycą typu 2, którzy zażywają lek o nazwie pioglitazon mają mniejsze ryzyko wystąpienia demencji w przyszłości niż pacjenci, którzy nie stosują tego leku.