101 nowych produktów na liście refundacyjnej

FARMACJA

Autor: PAP, onet.pl/Rynek Seniora   21 października 2014 15:07


101 nowych produktów na liście refundacyjnej

Leki stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz bólu w przebiegu chorób nowotworowych znalazły się wśród 101 nowych produktów w projekcie kolejnej listy refundacyjnej, która ma obowiązywać od 1 listopada.

W porównaniu z obecną listą, która obowiązuje od września, na nowej dodanych zostanie 101 produktów. Jak podał resort zdrowia mają to być m.in. leki złożone zawierające amlodypinę i indapamid oraz amlodypinę i ramipril - refundowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego u pacjentów, u których uzyskano stabilizację ciśnienia przy zastosowaniu pojedynczych substancji czynnych wchodzących w skład leków.

Od listopada - według projektu nowej listy - refundowany ma być także lek złożony zawierający oksykodon i nalokson w przypadku bólu w przebiegu chorób nowotworowych – u pacjentów, u których występują zaparcia poopioidowe. "Objęcie refundacją tego leku to długo oczekiwana zmiana postulowana przez środowiska pacjentów onkologicznych, którzy w trakcie stosowania przeciwbólowych leków opioidowych doświadczają bardzo często zaparć, niepoddających się leczeniu tradycyjnymi metodami" - podkreśliło MZ.

20 produktów obecnie refundowanych nie znajdzie się na nowej liście na skutek wniosków o skrócenie terminu obowiązywania decyzji refundacyjnych lub ze względu na upłynięcie 1 listopada 2014 r. terminu obowiązywania tych decyzji.

Zgodnie z projektem, dla 297 produktów nastąpi spadek dopłaty pacjenta; od 149,15 zł do 1 gr, dla 260 produktów - nastąpi wzrost dopłaty pacjenta; od 1 gr do 20,39 zł; dla 457 produktów nastąpi spadek cen detalicznych brutto; od 20,56 zł do 1 gr, a dla 52 produktów nastąpi wzrost cen detalicznych brutto; od 1 gr do 5,89 zł.

W myśl projektu nowej listy refundacyjnej zmiany nastąpią także w zakresie leków stosowanych w ramach programów lekowych i chemioterapii. Jak wyjaśnia MZ, refundacją zostanie objęty lek zawierające afatynib w ramach programu lekowego: Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuca z zastosowaniem afatynibu.

Zmienić ma się ponadto treść programu lekowego: Leczenie ciężkiej postaci łuszczycy plackowatej - refundacją zostanie objęty lek zawierającego etanercept, jako kolejny lek – obok ustekinumabu i adalimumabu.

Do programu lekowego: Leczenie nowotworów podścieliska przewodu pokarmowego (GIST) zostanie włączony lek zawierający sorafenib. Dotychczas pacjenci korzystali z tego leku w ramach chemioterapii niestandardowej.

Refundacją zostaną objęte także leki zawierające tenofowir oraz kolejne leki zawierające substancje czynne: toksynę botulinową, cisplatynę, bosentan oraz docetaksel.

W myśl projektu, dla 13 leków zawierających siedem substancji czynnych stosowanych w chemioterapii i programach lekowych wprowadzono obniżki urzędowych cen zbytu: – od 1836,00 zł do 10,80 zł.

Zgodnie z ustawą refundacyjną lista leków refundowanych jest aktualizowana co dwa miesiące.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.