Absurdy listy 75+: lekarz wypisze złe opakowanie i za darmowy lek trzeba płacićRMF FM/Rynek Seniora - 30 września 2016 12:12


Lista "S" nie obejmuje wszystkich dawkowań i opakowań. Gdy pudełko tego samego leku zawiera 14 tabletek - jest darmowe ale to z 28 tabletkami - już nie - zauważa RMF FM.

Konieczność uregulowania rachunku w aptece za teoretycznie darmowy lek pojawia się w wyniku jednego z kryteriów programu. Wykaz darmowych leków obejmuje określone objętości opakowań. Np. 14 tabletek danego leku jest za darmo, ale za opakowanie z 28 pigułkami już trzeba zapłacić, mimo posiadania recepty z literką "S".

Wystarczy, że lekarz wypisze nie takie opakowanie. Aby otrzymać lek za darmo, na recepcie musi figurować taka objętość, na jaką wskazuje ministerialny wykaz. 

Zobacz CAŁĄ LISTĘ DARMOWYCH LEKÓW WRAZ Z WIELKOŚCIĄ OPAKOWAŃ

Według niektórych osób starszych to, że lekarz nie może wypisać większego opakowania również za damo, jest niezrozumiałe, bo lek niczym się nie różni, a skutkiem takiego uregulowania jest konieczność częstszych wizyt w gabinetach tylko po wypisanie recepty.

RMF FM podpowiada jednak, że tę niedogodność można obejść, wypisując dwie recepty na mniejsze opakowania zamiast jednej na większe - i płatne.

Więcej: www.rmf24.pl