Amerykańscy i polscy naukowcy chcą zmienić leczenie szpiczaka mnogiego
Autor: PAP/Rynek Seniora   28 września 2015 08:35

Amerykańscy i polscy naukowcy rozpoczną wkrótce wspólne badania nad leczeniem szpiczaka mnogiego - jednego z najczęściej występujących nowotworów układu krwiotwórczego - poinformował prof. Andrzej J. Jakubowiak z Uniwersytetu w Chicago. 90 proc. przypadków rozpoznaje się u osób powyżej 50. roku życia.

Badanie randomizowane trzeciej fazy połączy wysiłki lekarzy z tej uczelni oraz badaczy z Polskiego Konsorcjum Szpiczakowego, kierowanego przez dr. Dominika Dytfelda z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Wsparcie finansowe zapewni dwóch producentów leków na szpiczaka stosowanych w tym badaniu - firmy Celgene i Amgen. Projekt obejmie blisko 200 pacjentów, większość z nich w Polsce, oferując im leczenie preparatami stosowanymi w Stanach Zjednoczonych, ale niedostępnymi na razie w Polsce.

- Będziemy chcieli sprawdzić, który z dwóch schematów postępowania pozwoli uzyskać dłuższą remisję i większą przeżywalność pacjentów - powiedział w Rzymie prof. Jakubowiak, który jest jednym z czołowych specjalistów zajmujących się leczeniem szpiczaka w Stanach Zjednoczonych.

- Dla mnie, jako dla Polaka i wykształconego w Polsce lekarza jest bardzo ważne, że udało nam się doprowadzić do międzynarodowego badania, które potencjalnie może zmienić przyszłość leczenia szpiczaka, i w którym będą uczestniczyli Polacy - dodał.

Badanie rozpocznie się na przełomie tego i przyszłego roku, potrwa 4 lata. Dwie grupy pacjentów będą leczone według dwóch schematów, stosowanych standardowo i z powodzeniem w Stanach Zjednoczonych. - Obie grupy otrzymają wspaniałe leczenie - to leki, które w tej chwili w Polsce nie są dostępne, a dają dobre efekt - podkreślił naukowiec.

Prof. Jakubowiak był jednym z prelegentów trwającej w Rzymie od środy do soboty konferencji z udziałem 2,5 tys. specjalistów z całego świata, poświęconej najnowszym osiągnięciom w dziedzinie leczenia szpiczaka.

W 2012 r. szpiczak był w Polsce trzecią pod względem liczby nowych zarejestrowanych przypadków chorobą nowotworową układu limfoidalnego u dorosłych, zachorowało ponad 1400 osób. Choroba ta występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet. 90 proc. przypadków rozpoznaje się u osób powyżej 50. roku życia. Niezwykle rzadko występuje poniżej 30. roku życia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR