Aptekarze przypominają, jak realizować recepty dla seniorów

FARMACJA

Autor: OIA Łódź/Rynek Seniora   25 maja 2016 16:53


Aptekarze przypominają, jak realizować recepty dla seniorów Bezpłatne leki określone w wykazie przysługują osobom po ukończeniu 75 roku życia. Fot. archiwum

OIA w Łodzi przygotowała opracowanie Komisji ds. Aptek Ogólnodostępnych dotyczące zmian, jakie wprowadza tzw. "ustawa 75+" w zakresie realizacji recept.

Zmiany wchodzą w życie 12 czerwca br.

Bezpłatne zaopatrzenie w leki określone w wykazie przysługuje osobom po ukończeniu 75 roku życia na podstawie recepty wystawionej jedynie przez lekarza POZ, pielęgniarkę POZ oraz recepty „pro autore” i „pro familia” wystawioną przez lekarza bez umowy z NFZ.

Osoba wydająca leki objęte refundacją ma obowiązek, na żądanie świadczeniobiorcy, po uprzednim poinformowaniu o możliwości nabycia tańszego zamiennika wydać lek inny niż lek przepisany na recepcie, o tej samej nazwie międzynarodowej, dawce, postaci farmaceutycznej, która nie powoduje powstania różnic terapeutycznych, i o tym samym wskazaniu terapeutycznym, którego cena detaliczna jest równa lub wyższa od ceny leku przepisanego na recepcie, czyli osoba wydająca może wydać zamiennie:

- tańszy zamiennik (cena niższa)
- zamiennik z taką samą ceną (cena równa)
- droższy zamiennik (cena wyższa).

Osoba wydająca lek może wydać lek w opakowaniu różnym od leku przepisanego na recepcie o maksymalnie 10% liczby dawek (np. zamiast opakowania 28 tabl. można wydać 30 tabl.).

Jeżeli recepta jest wystawiona przez lekarza POZ, pielęgniarkę POZ lub jest receptą „pro autore” i „pro familia” wystawioną przez lekarza bez umowy z NFZ dla osoby po 75 roku życia, osoba wydająca lek ma obowiązek poinformowania o możliwości nabycia zamiennika, który znajduje się w wykazie leków bezpłatnych i na życzenie wydać lek z tego wykazu.

Jeżeli pacjent po ukończeniu 75 roku życia posiada uprawnienia dodatkowe (IW, ZK, PO, AZ) i jego recepta jest wystawiona przez lekarza POZ, pielęgniarkę POZ lub jest receptą „pro autore” i „pro familia” wystawioną przez lekarza bez umowy z NFZ wydaję się lek za najniższą dopłatą „przełamując” receptę.

Więcej: www.oia.lodz.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.