BAS: ustawa 75+ niezgodna z konstytucją?

FARMACJA

Autor: Rynek Aptek/Rynek Seniora   31 marca 2016 11:22


rynekaptek.pl
BAS: ustawa 75+ niezgodna z konstytucją? Biuro Analiz Sejmowych ma wiele zastrzeżeń do ustawy 75+. Fot. epSos .de/Flickr.com (CC BY 2.0)

Zgodnie z Konstytucją RP władze publiczne są obowiązane do zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej m.in. osobom w podeszłym wieku. Biuro Analiz Sejmowych uważa, że uprawnienie do darmowych leków przyznane tylko osobom po 75. r.ż. może rodzić wątpliwości co do konstytucyjności ustawy.

Biuro Analiz Sejmowych wydało opinię merytoryczną do rządowego programu zmiany ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. 

Ustawa nie uwzględnia indywidualnych potrzeb seniorów
Podstawowym mankamentem projektu jest skupienie się na jednej grupie społecznej, na dodatek dość arbitralnie wyznaczonej, bez całościowego spojrzenia na problem finansowych barier dostępu do leków, w tym leków refundowanych - czytamy w opinii.

BAS uzasadnia, że „trudna sytuacja w dostępie do leków z powodów finansowych dotyczy znacznie szerszej niż wskazano w projekcie części społeczeństwa, wśród której można wskazać rencistów (a więc osoby niepełnosprawne), osoby utrzymujące się ze świadczeń społecznych innych niż emerytury i renty, ogólnie osoby zagrożone ubóstwem, a także emerytów przed 76. r.ż.”.

Dlatego uznaje za kontrowersyjne uprawnienie dające bezpłatne leki bez względu na uprawnienia. Ten sposób wsparcia prawnicy uznają za racjonalizację ustawodawcy, a brakuje uwzględnienia indywidualnych potrzeb osób starszych związanych z dostępem do niezbędnych leków.

Opieka państwa powinna obejmować wszystkie osoby starsze
„W projekcie brak jest uzasadnienia, dlaczego przyjętą granicą jest 76 lat. Problemy zdrowotne i związane z tym zwiększone wydatki na zdrowie, w tym leki, statystycznie wzrastają wśród osób w przedziale wieku 60-70 lat. Głównie argumenty finansowe przemawiają za jak najwyższym progiem określającym osoby w podeszłym wieku” - czytamy.

BAS uważa, że regulacja powinna nie tylko zwracać uwagę na bariery ekonomiczne, co jest pozytywne, ale winna mieć szerszy zakres podmiotowy, który wynika z sytuacji dochodowej poszczególnych grup społeczeństwa. Przemawia za tym m.in. art. 68 ust. 3 Konstytucji RP.

Zgodnie z Konstytucją RP władze publiczne są obowiązane do zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej m.in. osobom w podeszłym wieku. Przepisy konstytucyjne jednak nie wyjaśniają tego pojęcia. Przyjmuje się więc, iż można je utożsamiać z osobami „po osiągnięciu wieku emerytalnego”, o których mowa w art. 67 ust. 1, zwłaszcza zwracając uwagę na kontekst socjalny obu unormowań.

W przyszłości może to spowodować wątpliwość co do konstytucyjności ustawy - uważa BAS.

Sejm 18 marca 2016 r. przegłosował ustawę dotyczącą bezpłatnych leków dla osób 75+. Ustawa została przekazana do Senatu. Wejdzie w życie 30 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Więcej: www.rynekaptek.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.