Blisko 200 tys. Małopolan skorzystało z darmowych leków 75+PAP/Rynek Seniora - 06 września 2017 10:01


Program darmowych leków dla seniorów, którzy ukończyli 75 lat, ruszył we wrześniu 2016 r. W małopolskich aptekach z programu skorzystało już blisko 200 tys. najstarszych pacjentów. To trzeci najlepszy wynik w Polsce. Częściej do aptek zgłaszają się tylko seniorzy z województw śląskiego i mazowieckiego.

Jak przekonuje w Dzienniku Polskim Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, ideą programu było wsparcie seniorów, którzy - często ze względów ekonomicznych - mieli utrudniony dostęp do leczenia. Dodaje, że wdrażając program, Ministerstwo Zdrowia wyszło naprzeciw oczekiwaniom osób starszych, dla których kwota wydawana na leki stanowi znaczącą pozycję w budżecie domowym.

W Polsce w ciągu pierwszych 12 miesięcy funkcjonowania programu z nowego przywileju zdążyła skorzystać zdecydowana większość uprawnionych osób. Do aptek w całym kraju zgłosiło się 2,2 mln seniorów, którym lekarze wystawili 15 mln specjalnych recept. Na ich podstawie farmaceuci wydali bez opłat łącznie 40 mln opakowań różnego rodzaju preparatów.

Więcej: www.dziennikpolski24.pl