Byli żołnierze-górnicy z prawem do bezpłatnych leków

FARMACJA

Autor: PAP/Rynek Seniora   02 października 2015 10:28


Byli żołnierze-górnicy z prawem do bezpłatnych leków Bezpłatne leki przysługiwać mają żołnierzom, którzy w latach 1949-1959 byli przymusowo zatrudniani m,in. w kopalniach węgla. Fot. archiwum

Żołnierze-górnicy, czyli kierowani w PRL przymusowo do pracy m.in. w kopalniach, kamieniołomach i zakładach pozyskiwania rud uranu, będą mieć - tak jak inwalidzi wojenni - prawo do bezpłatnych leków - stanowi ustawa, którą w czwartek (1 października) poparł Senat.

Był to senacki projekt, zgłoszony w grudniu 2012 r. W czwartkowym głosowaniu "za" opowiedziało się 76 senatorów, trzech było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

W myśl ustawy uprawnieniami objęci będą żołnierze służby wojskowej, którzy byli przymusowo zatrudniani w kopalniach i otrzymali jednorazowe odszkodowanie w związku z przymusowym zatrudnieniem, albo w odniesieniu do których zostało orzeczone inwalidztwo będące następstwem przymusowego zatrudnienia w tych kopalniach.

Bezpłatne leki przysługiwać mają żołnierzom zastępczej służby wojskowej, którzy w latach 1949-1959 byli przymusowo zatrudniani w kopalniach węgla, kamieniołomach oraz w zakładach pozyskiwania i wzbogacania rud uranowych; żołnierzom z poboru w 1949 r., którzy byli wcieleni do ponadkontyngentowych brygad "Służby Polsce" i przymusowo zatrudniani w kopalniach węgla i kamieniołomach a także żołnierzom przymusowo zatrudnianym w batalionach budowlanych w latach 1949-1959.

W stosunku do pierwotnego projektu krąg osób uprawnionych do bezpłatnych leków został zawężony do tych, które otrzymały odszkodowanie i które w następstwie tej pracy otrzymały orzeczenie o inwalidztwie. W trakcie prac legislacyjnych podkreślano, że rozwiązanie to ma sprawić, iż prawo do bezpłatnych leków otrzymają ci, którzy faktycznie ponieśli uszczerbek na zdrowiu w związku z przymusowym zatrudnieniem. Dodatkowo, czego nie przewidywał projekt senacki, osoby te będą musiały uzyskać stosowne zaświadczenie, które będzie wystawiane przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Pierwsze czytanie projektu odbyło się w marcu 2013 r. Ustawa została przyjęta przez Sejm 11 września br. - jednogłośnie opowiedziało się za nią 396 posłów.

Ustawa ma wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR