Chorzy na samotność w kolejce do lekarza - jak pomóc polskim seniorom
Autor: KATARZYNA LISOWSKA/RYNEK ZDROWIA   10 września 2014 15:30

Co piąty pacjent po 65 roku życia przychodzi do lekarza nie z powodu problemów zdrowotnych, ale w poszukiwaniu towarzystwa innych ludzi i w nadziei na chwilę rozmowy. W tej grupie przeważają osoby, których małżonkowie już nie żyją, a dzieci mają własne rodziny - wynika z badań prof. Mariusza Jędrzejko, dyrektora Mazowieckiego Centrum Profilaktyki Uzależnień.

Bywa, że starsi ludzie potrafią w ciągu miesiąca odwiedzić dziesięciu różnych specjalistów, a w przychodni POZ pojawiają się kilka razy w tygodniu. Gdyby wynikało to ze stanu ich zdrowia, można by mówić o fatalnej kondycji tej populacji. Tak jednak nie jest: wspomniani pacjenci "zawyżają" zazwyczaj nasilenie i częstość występowania swoich dolegliwości: bólu głowy, senności, drętwienia, duszności - mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Mariusz Jędrzejko.

To po prostu osoby samotne, potrzebujące kontaktu z drugim człowiekiem. A wizyta w przychodni daje okazję do spotkania nie tylko z lekarzem, ale i z innymi chorymi czekającymi na konsultację - dodaje. 

Potrzebne mądre rozwiązania
Badania prowadzone przez zespół profesora Jędrzejko wskazują, że  w mazowieckich placówkach podstawowej opieki zdrowotnej tacy pacjenci stanowią co najmniej 20 proc. wszystkich chorych

Gdyby udało się wyeliminować ich z kolejek do specjalistów, na poradę czekałoby się zdecydowanie krócej - ocenia profesor

I podpowiada rozwiązanie: wystarczy, by część przychodni zaoferowała możliwość skorzystania z porad psychologa i terapeuty zajęciowego

Istnieją już placówki, gdzie wspomniane porady są dostępne. Przychodnia lekarska w Samodzielnym Zespole Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Wola uruchomiła oddział opieki geriatrycznej, gdzie osoby starsze mogą, poza możliwością spotkania z psychologiem lub geriatrą, skorzystać z zajęć plastycznych i majsterkowania. Seniorzy mieszkający w okolicy spędzają w ten sposób czas w towarzystwie rówieśników, a kolejki do lekarzy skróciły się niemal o połowę.

Ten model powinien być powielany na szeroką skalę, ale na uruchomienie podobnych inicjatyw potrzebne są pieniądze. NFZ będzie się zapewne zasłaniał przed finansowaniem argumentami, że świadczenia mają charakter pozamedyczny. Jednak starzenie się naszego społeczeństwa jest faktem, dlatego konieczne stało się poszukiwanie rozwiązań umożliwiających seniorom aktywny udział w życiu społecznym. To także zadanie dla Funduszu - podkreśla prof. Jędrzejko.

Zbyt wiele leków
Tym bardziej, że jak zaznacza nasz rozmówca, na problem nieustannych wizyt osób starszych u specjalistów należy spojrzeć nie tylko przez pryzmat kolejek w przychodniach. 

Tacy pacjenci otrzymują mnóstwo recept, często na leki refundowane, które w wielu przypadkach wcale nie są potrzebne. Nadużywanie leków przez tę grupę osób to kolejny poważny problem - zauważa Mariusz Jędrzejko. - Zwłaszcza, że obok specyfików ordynowanych przez lekarzy seniorzy przyjmują także preparaty dostępne bez recepty, przy czym są szczególnie podatni na ich reklamy w mediach - dodaje profesor. 

Prof. Tomasz Grodzicki, konsultant krajowy w dziedzinie geriatrii przyznaje, że stosowanie zbyt wielu leków przez osoby starsze nie tylko sprzyja pojawieniu się działań niepożądanych i interakcji międzylekowych, ale także zwiększa ryzyko pogorszenia sprawności funkcjonalnej.

Jak wynika z największego polskiego badania populacji osób starszych PolSenior, w grupie Polaków po 65 r.ż żadnych leków na stałe nie przyjmuje jedynie co dziesiąty, a blisko połowa seniorów zażywa od 5. do 10. leków dziennie. Wielolekowość nasila się wraz z wiekiem. Codziennie 5 lub więcej leków zażywa 42 proc. 60-latków, 62 proc. osób po 70 r. ż, a po 80 r. ż odsetek ten przekracza już 70 proc.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.