Darmowe leki dla seniorów: o czym jeszcze nie wiedzą pacjenci?

FARMACJA

Autor: Express Bydgoski/Rynek Seniora   23 września 2016 11:25


Darmowe leki dla seniorów: o czym jeszcze nie wiedzą pacjenci? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Najczęstsze problemy osób starszych w związku z darmowymi lekami i sposoby ich rozwiązania przedstawia w Expresie Bydgoskim Małgorzata Pietrzak, prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej (ORA) w Bydgoszczy.

Jak zauważa dziennik Express Bydgoski, część seniorów jest zaskoczonych, że recepty na darmowy lek nie otrzymają od lekarza specjalisty czy pracującego w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Małgorzata Pietrzak tłumaczy, że pacjent zapisany w przychodni ma swoją dokumentację medyczną, do której nie mają wglądu specjaliści czy lekarze nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Resort zdrowia uznał, że nie byłoby kontroli nad używaniem leków przez seniorów, którzy chodzą do kilku specjalistów i otrzymują kilka leków, które potem wchodzą w interakcje. Dlatego uprawnienia "receptowe" mają tylko lekarze POZ.  

Prezes ORA podpowiada także, że w razie nieobecności naszego lekarza POZ możemy zgłosić się do innego, który wypisze receptę „S”, ale pod warunkiem, że pracuje w obrębie tej samej przychodni. W razie wyjazdu najlepiej zaopatrzyć się wcześniej w receptę u swojego lekarza POZ lub zabrać ze sobą zapas leków, bo żaden lekarz w innej miejscowości nie wystawi seniorowi recepty. 

Dziennik zwraca uwagę, że seniorzy czują się zagubieni z innego także wtedy, gdy - choć lek znajduje się na liście - i tak muszą za niego "słono" płacić. Ekspertka wyjaśnia, że bezpłatne leki przypisane są konkretnym schorzeniom. Tak jest np w przypadku niektórych leków przeciwzakrzepowych stosowanych także przez pacjentów kardiologicznych. Wskazaniem do refundacji jest tylko zakrzepica, więc pozostali muszą płacić. Radzi, aby już w gabinetach pytać lekarzy, czy dany lek będzie za darmo.

Więcej: www.express.bydgoski.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR