Darmowe leki dla seniorów: osiem najważniejszych zasad
Autor: PZPPF/Rynek Seniora   31 sierpnia 2016 12:36

Czy darmowe leki dla seniorów 75+ będą dostępne we wszystkich aptekach? Czy mogą zdarzyć się sytuacje, w których chory w starszym wieku będzie musiał do takich leków dopłacić? Gdzie będzie można otrzymać receptę?

Już jutro (1 września) wchodzi w życie lista bezpłatnych leków dla osób 75+. Minister zdrowia wpisał na listę wszystkie leki stosowane przez osoby starsze w schorzeniach najczęściej dotykających pacjentów w podeszłym wieku. Dzięki temu mogą oni nadal leczyć się substancjami, które dotychczas stosowali.

Każda zmiana terapii, zwłaszcza przy stosowaniu kilku leków naraz, mogłaby być niekorzystna dla pacjenta. U osób w podeszłym wieku duże znaczenie ma też przywiązanie do znanych sobie leków.  Ich zamiana w tej grupie pacjentów może również być przyczyną pomyłek i problemów z przyjmowaniem odpowiednich farmaceutyków. 

Dlatego eksperci Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego opracowali najważniejsze zasady programu darmowych leków dla osób 75+.

1. Kiedy osoby, które przekroczyły 75 rok życia będą mogły dostać darmowe leki w aptece? Lista darmowych leków wchodzi w życie z dniem 1 września 2016 r. 

2. Kto jest uprawniony do otrzymywania bezpłatnych leków? Każda osoba, która ukończyła 75 lat, w dniu swoich 75 urodzin nabywa uprawnienia do darmowych leków. 

3. Czy mogą zdarzyć się sytuacje, w których pacjent będzie musiał dopłacić do darmowych leków? Leki ujęte na liście bezpłatnych leków publikowanej przez Ministerstwo Zdrowia są całkowicie bezpłatne - pacjent nie musi do nich dopłacać. 

4. Kto może wypisywać recepty na bezpłatne leki? Recepty na bezpłatne leki mogą wypisywać lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej oraz emerytowani lekarze, ale tylko sobie lub najbliższym członkom rodziny.

Oznacza to, że po recepty na darmowe leki najlepiej udać się do swojej przychodni, gdzie lekarz rodzinny lub pielęgniarka wypiszą odpowiednie recepty. Jeśli akurat nie ma naszego lekarza, bo jest np. na urlopie, taką receptę może wystawić inny lekarz podstawowej opieki zdrowotnej zatrudniony w naszej przychodni, lub lekarz zastępujący aktualnie naszego lekarza rodzinnego.

5. Czym różni się recepta na bezpłatne leki od zwykłej recepty? Na recepcie lekarz musi dodatkowo wpisać literę „S". Farmaceuta w aptece nie może dopisać na recepcie litery „S" (nawet jeśli lekarz o tym zapomni), ponieważ nie ma do tego uprawnień. Nawet jeśli pacjent pokaże dowód osobisty i udowodni, że bezpłatne leki należą mu się, gdyż ma skończone 75 lat.

6. Gdzie pacjenci zrealizują recepty na bezpłatne leki? Recepty na bezpłatne leki będzie można realizować na terenie całego kraju we wszystkich aptekach i punktach aptecznych.

7. Czy lista bezpłatnych leków będzie uzupełniana o nowe leki? Lista bezpłatnych leków ma być uzupełniana o najczęściej używane przez seniorów leki, które nie znalazły się na niej do tej pory. Jej nowa wersja będzie ukazywać się co dwa miesiące.

8. Gdzie można dowiedzieć się czy nasze leki znalazły się na liście bezpłatnych leków? Aby dowiedzieć się, czy nasze leki znalazły się na liście bezpłatnych leków, najlepiej spytać o to swojego lekarza rodzinnego lub sprawdzić w wykazie opublikowanym przez ministerstwo zdrowia dostępnym TUTAJ.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR