Darmowe leki (nie) wyjdą seniorom na zdrowie?

FARMACJA

Autor: gdansk.pl/Rynek Seniora   26 stycznia 2016 16:28


Darmowe leki (nie) wyjdą seniorom na zdrowie? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jeden ze sztandarowych projektów PiS - bezpłatne leki dla osób po 75. r.ż. - przeszedł już konsultacje społeczne i jeśli zaakceptuje go Sejm, może wejść w życie w drugiej połowie 2016 r. Rozwiązanie nie zawsze jest jednak oceniane pozytywnie.

Głównym założeniem projektu jest poprawa sytuacji osób w podeszłym wieku, które często nie leczą się, bo nie wystarcza im pieniędzy. Bezpłatne mają być te leki, które Ministerstwo Zdrowia umieści w swoim wykazie. Farmaceuci spodziewają się, że będą to medykamenty „popularne” i najczęściej używane przez seniorów.

Paweł Chrzan, prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Gdańsku twierdzi na stronach serwisu gdansk.pl, że darmowe leki są potrzebne. Argumentuje, że wielu osób w podeszłym wieku nie stać na zrealizowanie wszystkich wystawionych recept i nierzadko stają przed wyborem między wykupieniem leków a zapłaceniem rachunków lub kupnem jedzenia.

Odmienne zdanie ma natomiast Ewa Massalska-Błęcka, lekarz chorób wewnętrznych z 40-letnią praktyką i konsultant w szpitalu Copernicus w Gdańsku. Według niej bardziej potrzebna jest uczciwa rewaloryzacja rent i emerytur, zaś projekt ustawy o darmowych lekach ocenia jako nietrafiony, gdyż będzie „zachęcał” chorych do zażywania i gromadzenia leków ponad ich faktyczne potrzeby.

W założeniach projektu leki bezpłatne będzie mógł pacjentowi przepisywać tylko jego lekarz POZ. Prezes OIA w Gdańsku postuluje wprowadzenie e-recepty, która uniemożliwiałaby nadużycia w postaci wypisywania jednemu pacjentowi większej ilości darmowych leków.

Więcej: www.gdansk.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR