Długodziałające insuliny seniorzy 75+ otrzymają za darmo

FARMACJA

Autor: JW/Rynek Seniora   22 września 2016 14:14


Długodziałające insuliny seniorzy 75+ otrzymają za darmo Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nowoczesne, długodziałające insuliny są bezpłatnie dostępne dla chorych na cukrzycę, którzy ukończyli 75 lat, w ramach programu darmowych leków 75+.

- To znakomita wiadomość dla seniorów chorych na cukrzycę. Mają szanse na leki, które wcześniej z powodu ceny, były dla nich niedostępne - mówi Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Kto i w jakich przypadkach może otrzymać darmowe insuliny?
Insuliny analogowe w ramach listy 75+ dostępne są:

- w cukrzycy typu 1 u dorosłych, młodzieży i dzieci od drugiego roku życia
- w cukrzycy typu 2 u pacjentów leczonych insuliną NPH od co najmniej 6 miesięcy i z HbA1c >= 8 proc.
- w cukrzycy typu 2 u pacjentów leczonych insuliną NPH od co najmniej 6 miesięcy i z udokumentowanymi nawracającymi epizodami ciężkiej lub nocnej hipoglikemii
- w cukrzycy o znanej przyczynie

Zobacz dostępne insuliny na CAŁEJ LIŚCIE DARMOWYCH LEKÓW

Insuliny długodziałające mogą być wypisywane przez lekarzy i uprawnione pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej wszystkim tym, którzy spełniają kryteria refundacyjne oraz w momencie wypisywania recepty ukończyli 75 lat.

Seniorzy muszą mieć w dokumentacji medycznej informacje od lekarza diabetologa o dotychczasowej terapii, okresie stosowania terapii, wartości hemoglobiny glikowanej lub informacje na temat nawracających lub ciężkich epizodów hipoglikemii lub hipoglikemii nocnej. Na recepcie musi znaleźć się litera „S” wpisana w pole „kodu uprawnień dodatkowych”, a potrzebny lek musi być na wykazie bezpłatnych leków.

Utrzymać stały poziom insuliny
Insulina jest niezbędna, aby obniżyć poziom glukozy we krwi, który zwiększa się po posiłku. U osób zdrowych insulina jest wydzielana w sposób ciągły, co zapewnia jej równomierny poziom we krwi.

W przypadku chorych na cukrzycę wydzielanie insuliny jest zaburzone lub trzustka w ogóle nie jest w stanie jej wytworzyć, przez co niebezpiecznie rośnie poziom glukozy we krwi, szczególnie po spożyciu posiłku. Niesie to za sobą wiele konsekwencji zdrowotnych, obejmujących takie narządy, jak: serce, oczy, nerki oraz układ nerwowy.

Dlatego ważne jest, aby poziom insuliny we krwi był na stałym - i nie za wysokim - poziomie.

Z drugiej strony pacjenci powinni unikać epizodów hipoglikemii, czyli obniżenia poziomu cukru we krwi, poniżej bezpiecznej, określonej normy, co może prowadzić do śpiączki cukrzycowej, a w konsekwencji nawet do śmierci. Częsta hipoglikemia może być przyczyną zaburzeń poznawczych oraz demencji i jest czynnikiem ryzyka śmierci z powodów sercowo-naczyniowych. Hipoglikemia obniża jakość życia pacjenta, może wprowadzać niepokój, co z pewnością zwiększa uciążliwość choroby.

- Jako diabetolodzy, od lat usiłujemy zmodernizować polski system leczenia chorych na cukrzycę. Cieszy nas decyzja polskiego rządu, korzystna dla osób starszych, które będą leczone przy pomocy nowoczesnych analogów insulin długodziałających bez konieczności finansowania tego leczenia z własnej kieszeni - podsumowuje prof. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii WUM.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR