Dostępność leków przeciwnowotworowych i insulin jest zagrożona

FARMACJA

Autor: PAP/Rynek Seniora   11 stycznia 2017 15:03


Dostępność leków przeciwnowotworowych i insulin jest zagrożona Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Leki przeciwnowotworowe, insuliny, ale też szczepionki i preparaty dla dzieci z alergią na białko pokarmowe znalazły się w wykazie produktów zagrożonych brakiem dostępności. Umieszczane są tam leki, których brakuje w 5 proc. aptek w danym województwie.

Na wykazie opublikowanym w środę przez resort zdrowia znalazły się 173 produkty - leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne.

Preparaty z tej listy nie mogą być wywożone za granicę.

Zagrożone brakiem dostępności są niektóre insuliny, m.in. Actrapid Penfill, Humalog, Insuman Basal, Levemir i Mixtard 30 Penfill.

Na liście umieszczono także leki przeciwnowotworowe. Pacjenci mogą mieć problem z dostępnością m.in. do leku Sutent stosowanego w leczeniu nowotworów przewodu pokarmowego lub nerki oraz Hycamtin stosowanego w leczeniu raka jajnika i raka drobnokomórkowego płuca.

Zagrożone niedostępnością są też leki Megace, Megalia i Megastril stosowane w leczeniu braku łaknienia, utraty masy ciała będącej wynikiem choroby nowotworowej lub zespołu nabytego niedoboru odporności (AIDS).

W wykazie zamieszczono także szereg leków przeciwzakrzepowych, np. Fragmin, Fraxiparine i Xarelto. Mogą pojawić się również problemy z dostępnością do niektórych środków stosowanych w leczeniu chorób dróg oddechowych (np. Spiriva i Fostex).

W wykazie znalazły się także środki stosowane u dzieci w diecie eliminacyjnej mlekozastępczej, np. Bebilon pepti 2 DHA, Neocate Advance i Nutramigen 1 LGG.

Na liście znalazły się także szczepionki Infanrix i Pentaxim chroniące m.in. przed błonicą, tężcem i krztuścem.

W wykazie zamieszczono leki Zypadhera i Rispolept stosowane przez pacjentów ze schizofrenią. Zagrożony brakiem dostępności jest też lek Concerta stosowany w leczeniu zespołu nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi (ADHD).

Zgodnie z tzw. ustawą antywywozową na liście umieszczane są te leki, których brakuje w 5 proc. aptek w danym województwie. Informacje o brakach są zgłaszane przez wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych głównemu inspektorowi, a ten informuje o tym fakcie ministra zdrowia. Minister o brakach leków informuje w swoim obwieszczeniu. Lista jest jednym z narzędzi, które ma ograniczyć problem niekontrolowanego wywozu leków z Polski leków.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR