Europosłowie chcą niższych cen leków w UEPAP/Rynek Seniora - 15 lipca 2016 11:58


Europosłowie komisji zdrowia PE chcą ułatwić obywatelom Unii Europejskiej dostęp do leków, także tych najnowocześniejszych, oraz obniżenia cen farmaceutyków. Wśród omawianych pomysłów jest wprowadzenie odgórnej regulacji cen w "28".

Obecnie możliwości zakupu środków medycznych są różne w państwach członkowskich i zależą od umów, jakie koncerny farmaceutyczne podpisują z danym państwem i krajowymi ośrodkami opieki zdrowotnej.

- Dostęp do leków w UE powinien być solidarny i równy, tak żeby nie było blokad w możliwościach zakupu farmaceutyków oraz ograniczeń w systemie refundacyjnym - powiedział europoseł Bolesław Piecha (PiS).

W tej chwili różne są ceny leków w poszczególnych krajach członkowskich oraz poziomy ich refundacji. Europosłowie chcieliby to zmienić.

- Ceny leków są zwykle bardzo wysokie, przyznają to nawet mieszkańcy bogatych krajów UE. Tymczasem ochrona zdrowia jest podstawowym prawem każdego obywatela i państwo ma obowiązek mu tę ochronę zapewnić. Dlatego chcemy zagwarantować obywatelom UE dostęp do leków w godziwych i przystępnych cenach - mówiła na konferencji prasowej w czwartek (14 lipca) w PE hiszpańska europosłanka z grupy socjalistów Soledad Cabezon Ruiz, sprawozdawczyni projektu.

Zdaniem Ruiz "potrzebna może być odgórna regulacja cen leków na poziomie unijnym", a jeśli nie będzie ona możliwa w przypadku regularnych leków, to może udać się w przypadku leków generycznych, czyli zamienników oryginalnych farmaceutyków.

Parlamentarzyści postulują także łatwiejszy i szybszy dostęp mieszkańców Unii do leków innowacyjnych. Chodzi o to, żeby skrócić okres rejestracji nowych leków i szybciej wypuszczać je na rynek, tak by pacjenci mogli jak najprędzej korzystać z nowoczesnych rozwiązań.

- PE wzoruje się tutaj na amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (Food and Drug Administration), która działa dość szybko. Komisja chce, żeby niektóre leki mogły być np. dopuszczane warunkowo. Jednak Europa jest bardziej restrykcyjna, jeśli chodzi o rejestrację leków. Leki najpierw muszą być dopuszczone do sprzedaży przez Europejską Agencję Leków (EMA), ponadto każdy kraj ma swoje urzędy rejestracyjne, więc o porozumienie może nie być łatwo - ocenia europoseł Piecha.

W czwartek w Parlamencie Europejskim odbyło się spotkanie europosłów z naukowcami, lekarzami oraz przedstawicielami koncernów farmaceutycznych.

- Sektor farmaceutyczny broni się przed obniżką cen, tłumacząc, że pieniądze potrzebne są na innowacje i badania nad nowymi środkami. My chcemy przeprowadzić badania, które wykażą, ile kosztuje produkcja leku oraz jaki jest koszt innowacji - mówiła hiszpańska europosłanka.

Ostateczny raport i postulaty w tej sprawie komisja ds. ochrony środowiska naturalnego, zdrowia publicznego i bezpieczeństwa żywności PE przedstawi 29 września. Europosłowie mają nadzieję, że trafi on pod głosowanie na sesji plenarnej na początku października. Raport PE nie będzie miał mocy wiążącej - to tylko stanowisko polityczne, bowiem prawo inicjatywy ustawodawczej w UE ma wyłącznie Komisja Europejska.