GIF: w aptekach nie ma problemu fałszywych leków, ale...

FARMACJA

Autor: PAP/Rynek Seniora   22 czerwca 2018 11:59


GIF: w aptekach nie ma problemu fałszywych leków, ale... Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Główny Inspektor Farmaceutyczny i Narodowy Instytut Leków w nawiązaniu do publikacji prasowych we wspólnym stanowisku przekazały, że na polskim rynku aptecznym i hurtowym nie ma zagrożenia sfałszowanymi produktami.

W stanowisku wskazano, że Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) od 2015 roku, na podstawie umów z Narodowym Instytutem Leków (NIL) i Państwowym Zakładem Higieny (PZH), realizuje program badania produktów leczniczych pod kątem potencjalnego sfałszowania. Co roku około 1500 próbek produktów leczniczych trafia do badań w NIL i PZH.

W roku 2015 w grupie produktów pochodzących z legalnej dystrybucji na 1002 przebadane w NIL wykryto jeden przypadek produktu podejrzenia o sfałszowanie, w roku 2016 na 917 badanych produktów nie stwierdzono żadnego przypadku sfałszowania. Także w roku 2017 wśród 1037 próbek nie wykryto produktu sfałszowanego.

W stanowisku zaznaczono, że "faktem jest, iż istotna skala problemu fałszowania występuje w zakresie handlu prowadzonego poza legalnym obrotem aptecznym i hurtowym, tj. w ramach nielegalnej sprzedaży internetowej i nielegalnej sprzedaży prowadzonej przez osoby prywatne".

W grupie produktów z nielegalnej dystrybucji, skierowanych do badań w NIL przez organy ścigania w 2017 roku, około 20 proc. było sfałszowanych.

"Główny Inspektor Farmaceutyczny oraz Narodowy Instytut Leków na podstawie realizowanych badań w zakresie prowadzonego przez GIF nadzoru nie potwierdzają informacji przedstawionych w artykułach Gazety Prawnej oraz Gazety Wyborczej i jednoznacznie stwierdzają, iż w odniesieniu do polskiego rynku aptecznego i hurtowego problem obecności produktów sfałszowanych nie stanowi na dzień dzisiejszy zagrożenia dla pacjentów" - głosi stanowisko obu instytucji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR