Groźna Goździkowa: nadmiar leków szkodzi - zwłaszcza seniorom
Autor: Jacek Janik/Rynek Seniora   29 stycznia 2016 10:20

Niepożądane działania leków to jedna z istotnych przyczyn utraty zdrowia i zgonów na całym świecie. Wielolekowość (polipragmazja) jest groźna szczególnie dla osób starszych, mających często nadciśnienie, niewydolność krążenia i cukrzycę.

Niewłaściwie przekazane lub błędnie zrozumiane informacje dotyczące przyjmowanych leków przez pacjenta mogą prowadzić do przerwania koniecznego leczenia, niewłaściwej terapii lub niewykrycia problemu zdrowotnego związanego z przyjmowanymi lekami.

Badania kanadyjskich naukowców (cytowane w opracowaniu programu wdrażanego przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia) wykazało, że u 23 proc. pacjentów wypisywanych z oddziału chorób wewnętrznych wystąpiły działania niepożądane (adverse events); aż 72 proc. z nich było związanych właśnie z farmakoterapią.

Nieunikniona polipragmazja
Wielolekowość (polipragmazja) jest groźna szczególnie dla osób starszych, mających często nadciśnienie, niewydolność krążenia i cukrzycę. Nierzadko zażyty lek - dostępny bez recepty - np. z grupy leków przeciwbólowych, może spowodować zatrzymanie wody, jeśli tacy chorzy stosują też lek odwadniający oraz przeciw nadciśnieniu z grupy inhibitorów konwertazy.

- Zaaplikowany na własną rękę ibuprofen, olfen albo ketonal może zablokować funkcjonowanie nerek. Stosowanie niesterydowego leku przeciwzapalnego to tzw. potrójny kopniak. Diureza zostaje zablokowana dzięki zniesieniu działania furosemidu i inhibitora konwertazy w nerkach. Badania australijskie pokazały, że tysiące ludzi umiera rocznie z tego powodu - mówi dr Jarosław Derejczyk, dyrektor Szpitala Geriatrycznego w Katowicach, śląski konsultant wojewódzki w dziedzinie geriatrii.

Jak przekonuje specjalista, wielochorobowość w przypadku osób starszych siłą rzeczy generuje konieczność zażywania leków z kilku grup. Zmieniające się standardy terapii powodują, że pojawiają się nowe leki, które podane z lekami, które do tej pory pacjent brał na inne choroby, czasami wywołują duże problemy u osób 80-90-letnich.

- Zawsze musimy analizować, które leki mogą szkodzić, gdy są stosowane jednocześnie przy cukrzycy, niewydolności układu krążenia, nerek, niewydolności stawów, a do tego niewydolności mózgu w obszarach - pamięć, nastrój, parkinsonizm - zaznacza konsultant.

Dodaje: - Zawsze w sytuacjach, gdy będziemy musieli stosować więcej niż 8 leków - dojdzie do polipragmazji. W geriatrii staramy się ją monitorować indywidualnie, gdyż reakcja każdego starszego pacjenta z powodu wielu zmiennych wpływających na metabolizm leku jest inna.

Nie wiedzą, co zażywają
Jak podkreśla dr Monika Kidawa, zastępca ordynatora oddziału chorób wewnętrznych i geriatrii w III Szpitalu Miejskim im. Karola Jonschera w Łodzi, który bierze udział we wspomnianym programie pilotażowym, pacjenci często nie mówią prawdy, które leki stosują, a które odstawiają samodzielnie, wbrew zaleceniom.

Nie przyznają się do swoich decyzji z różnych względów. Często po prostu nie są w stanie wykupić wszystkich przepisanych leków. Bywa, że ograniczają dawki, aby opakowanie wystarczyło na dłużej.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.