IMS Health: dzięki lekom 75+ seniorzy zaoszczędzą 330 mln zł rocznie

FARMACJA

Autor: Jacek Wykowski, IMS Health/Rynek Seniora   23 sierpnia 2016 11:48


IMS Health: dzięki lekom 75+ seniorzy zaoszczędzą 330 mln zł rocznie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dzięki darmowym lekom 75+ chorzy zyskają dostęp do 1129 produktów. W okresie lipiec 2015 - czerwiec 2016 leki te osiągnęły łączną wartość sprzedaży ponad 800 mln zł brutto. W tym samym czasie pacjenci 75+ wydatkowali na nie 330 mln zł, przy czym 87 proc. tej kwoty zostało przeznaczone na zakup leków z 30 proc. typem odpłatności.

- Dzięki uwzględnieniu wszystkich refundowanych leków z daną substancją czynną możliwe jest kontynuowanie dotychczasowej terapii bez konieczności zmian w ordynacji leków - pisze IMS Health, firma monitorująca rynek farmaceutyczny w Polsce.

Leki umieszczone na wykazie bezpłatnych leków dla seniorów to preparaty stosowane w 13 schorzeniach (wg definicji schorzeń przyjętej przez IMS Health).

Czytaj też: Resort zdrowia opublikował wykaz bezpłatnych leków 75+

Jednocześnie dwa główne schorzenia - nadciśnienie tętnicze i hipercholesterolemia - stanowiły w okresie lipiec 2015 - czerwiec 2016 blisko 70 proc. wydatków ponoszonych przez pacjentów 75+ na leki wprowadzone do wykazu.

Poniżej: wydatki pacjentów 75+ na zakup leków w okresie lipiec 2015 - czerwiec 2016 dodanych do wykazu bezpłatnych leków (w mln zł)

Wydatki pacjentów 75+ na zakup leków w okresie lipiec 2015 - czerwiec 2016 dodanych do wykazu bezpłatnych leków (w mln zł)

Cała lista leków refundowanych także korzystna dla seniorów
IMS Health zwraca też uwagę na nowe substancje czynne i nowe postacie leków w zakresie tych refundowanych na rynku aptecznym.

Wymienia m.in. pramipexol, który "stanowi kolejną opcję terapeutyczną dla pacjentów z chorobą Parkinsona i poszerza możiwości leczenia agonistami receptorów dopaminowych w tym wskazaniu".

Zauważa, że na listach znalazł się także tapentadol, który zwiększa dotychczasowe możliwości leczenia przeciwbólowego w przebiegu chorób nowotworowych. - W porównaniu do innych opioidów cechuje się niższym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych, szczególnie zaburzeń jelitowych - twierdzi IMS Health.

Zmiany dopłaty pacjenta - podobnie jak w poprzednich obwieszczeniach - dotyczą w sumie 605 pozycji leków. Wzrost dopłaty pacjenta dotyczy 348 produktów (wg kodów EAN), z czego zwiększenie o 10 zł i więcej ma miejsce w przypadku 14 leków. Natomiast zmniejszenie dopłaty o 10 zł lub więcej dotyczy 34 pozycji.

Ważne zmiany dla pacjentów onkologicznych
- Dobrą wiadomością dla pacjentów onkologicznych jest utworzenie nowego programu lekowego „Leczenie podtrzymujące olaparybem chorych na nawrotowego platynowrażliwego zaawansowanego raka jajnika, raka jajowodu lub pierwotnego raka otrzewnej”, w ramach którego możliwa będzie terapia lekiem sierocym zawierającym olaparyb, który otrzymał pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w Unii Europejskiej w 2014 r. - podaje IMS Health.

O refundację leku apelowała piosenkarka Kora Jackowska, która od trzech lat zmaga się z rakiem jajnika. Miesięczna kuracja kosztuje artystkę ok 24. tys zł, a lek trzeba brać do końca życia, by chronić się przed wznową nowotworu.

Dodatkowo rozszerzeniem wskazań refundacyjnych został objęty lek zawierający lanreotyd, znajdujący się w katalogu chemioterapii. W efekcie skrócenia lub upłynięcia terminu obowiązywania decyzji, a także odmowy refundacji na kolejny okres, 7 produktów (wg kodów EAN) zostało usuniętych z refundacji na rynku szpitalnym. Wszystkie te leki mają swoje odpowiedniki, które zapewnią ciągłość leczenia daną substancją czynną.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR