IMS Health: nie jesteśmy jednak takimi lekomanami

FARMACJA

Autor: IMS Health, MAK/Rynek Seniora   12 września 2016 10:45


IMS Health: nie jesteśmy jednak takimi lekomanami Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak informuje IMS Health, globalna firma analityczna monitorującej sprzedaż leków i produktów na rynku aptecznym i szpitalnym, Polska znajduje się wśród 10 krajów, w których konsumenci wydają per capita najwięcej pieniędzy na samoleczenie. Ale...

Kraje z najwyższą sprzedażą - powyżej 60 euro na osobę - to Belgia, Francja i Włochy. Polska z wydatkami na poziomie 45 euro znajduje się na 6. pozycji, tuż za Niemcami i Finlandią.

- Odnosząc się do krajów o niskich wydatkach - Wielkiej Brytanii i Holandii - należy pamiętać, że prezentowane dane nie zawierają wysokiego poziomu konsumpcji preparatów OTC sprzedawanych poza rynkiem aptecznym (supermarkety, drogerie, sklepy zielarskie) - wyjaśnia Rynkowi Zdrowia Jacek Czarnocki, dyrektor sprzedaży w IMS Health.

Dodaje, że po uwzględnieniu sprzedaży pozaaptecznej w tych krajach Wielka Brytania z pewnością wyprzedziłaby w rankingu Polskę, zaś Holandia zbliżyłaby się do poziomu naszej lokalnej konsumpcji.

Dane analizowane przez IMS Health dowodzą, że również w ujęciu ilościowym nie jesteśmy na pierwszym miejscu. Wyprzedzają nas takie kraje jak Niemcy i Rosja z roczną konsumpcją na osobę odpowiednio - 1666 i 894 SU.

SU to standardowo przyjmowana postać leku bądź produktu leczniczego (kapsułka, tabletka, 5 ml syropu/zawiesiny, 1 ml kropli, czopek, 5ml maści/żelu). Nie jest ona jednoznaczna z dawką terapeutyczną).

- Polska wraz z takimi krajami jak Francja, Słowacja i Belgia konsumuje rocznie 700-800 SU. Zatem, analizując dostępne dane i uwzględniając charakterystykę poszczególnych krajów, podejrzewanie (Polaków - red.) o lekomanię nie jest uzasadnione - komentuje Jacek Czarnocki.

Więcej o rynku leków OTC w Polsce - we wrześniowym wydaniu miesięcznika Rynek Zdrowia (nr 9/2016).

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR