IS: dostęp do bezpłatnych leków 75+ w każdej aptece może być problemem

FARMACJA

Autor: Instytut Staszica/Rynek Seniora   29 czerwca 2016 13:57


IS: dostęp do bezpłatnych leków 75+ w każdej aptece może być problemem W wielu rozwiniętych krajach stosowane są podobne mechanizmy jak bezpłatne leki dla seniorów czy emerytów. Fot. Shutterstock

1 września bieżącego roku Ministerstwo Zdrowia ma ogłosić listę leków refundowanych, tzw. listę „S”. Może budzić obawy dostępność wszystkich leków objętych programem w każdej aptece w Polsce - uważają eksperci Instytutu Staszica.

18 marca 2016 r. została uchwalona ustawa o zmianie ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, przewidująca modyfikację systemu refundacyjnego poprzez wprowadzenie bezpłatnych leków dla pacjentów powyżej 75 roku życia - przypomina Instytut, którego stanowisko publikujemy poniżej.

Bo pacjenci rezygnowali z terapii
Projekt jest odpowiedzią na oczekiwania dużej grupy społecznej, która dotychczas często nie mogła z przyczyn finansowych realizować terapii lekowych przepisanych przez lekarzy. Ustawa 75+ jako projekt propacjencki, może też stać się dobrym przykładem działania międzyresortowego - z jednej strony dotyczy bowiem zdrowia Polaków, z drugiej, jeśli na liście znajdą się leki najczęściej używane przez seniorów, a więc leki od krajowych producentów - wówczas możemy mówić o projekcie, który nie będzie jedynie obciążeniem dla budżetu państwa, ale traktowany długofalowo zwiększy jego dochód.

Wprowadzenie mechanizmów zapewniających osobom powyżej 75 roku życia możliwość bezpłatnego nabycia lekarstw, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych wymienionych w wykazie, który zostanie ogłoszony przez ministra zdrowia, jest odpowiedzią na oczekiwania dużej grupy społecznej, która dotąd, w wielu przypadkach nie mogła z przyczyn finansowych realizować terapii lekowych przepisanych przez lekarzy. Sytuacja taka powodowała, że pacjent często sam, bez konsultacji z lekarzem rezygnował z zakupu części leków, w konsekwencji lekarz tracił nadzór nad terapią lekową.

Zdarzające się sytuacje, kiedy pacjenci z różnych względów nie przyznawali się lekarzom do rezygnacji z niektórych lekarstw, powodowały niepotrzebne i kosztowne zmiany kuracji. Lekarze nie znali prawdziwych przyczyn nieskuteczności ordynowanych terapii. W konsekwencji przedłużał się czas leczenia, zachodziła obawa nieprzewidzianych konsekwencji zdrowotnych oraz wzrastały koszty leczenia. Dlatego wprowadzenie całkowitej refundacji leków dla osób starszych wydaje się krokiem w odpowiednim kierunku. Zwłaszcza, że dotychczasowe zaniedbania w tej dziedzinie doprowadziły do występowania wymienionych powyżej patologii.

Dali nam przykład
W wielu rozwiniętych krajach stosowane są podobne mechanizmy. Przykładowo w Wielkiej Brytanii bezpłatne leki należą się osobom, które ukończyły 60 rok życia, a w Belgii, Niemczech, Grecji i Hiszpanii osoby w wieku emerytalnym w ogóle nie płacą za lekarstwa. Dlatego program 75+ wprowadzany przez obecny rząd wpisuje się w ogólnoświatowe trendy w dziedzinie refundacji leków oraz relacji państwo-obywatel. Wdrożenie programu 75+ to realizacja w praktyce jednego z konstytucyjnych obowiązków państwa - zapewnienia obywatelom opieki zdrowotnej na odpowiednim poziomie.

1 września bieżącego roku Ministerstwo Zdrowia ma ogłosić listę leków refundowanych, tzw. listę „S”. Znajdą się na niej zwłaszcza leki na choroby sercowo-naczyniowe, przeznaczone do leczenia schorzeń przewodu pokarmowego, układu oddechowego, chorób otępiennych, depresji i osteoporozy. Czyli leki najczęściej stosowane przez osoby w starszym wieku. Jak wynika z raportu firmy Sequence, krajowi wytwórcy produkują i dostarczają do polskich aptek ok. 78 proc. leków stosowanych przez seniorów.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.