Jeden z leków na cukrzycę aż o 63 procent zwiększa ryzyko raka pęcherza

FARMACJA

Autor: PAP/Rynek Seniora   01 kwietnia 2016 16:57


Jeden z leków na cukrzycę aż o 63 procent zwiększa ryzyko raka pęcherza Naukowcy z Uniwersytetu McGill w Montrealu (Kanada) wykazali, że przyjmowanie pioglitazonu zwiększa ryzyko zachorowania na raka pęcherza o 63 proc. Fot. Taki Steve/Flickr.com (CC BY-SA 2.0) (zdj. ilustracyjne)

Pioglitazon, lek stosowany u pacjentów z cukrzycą typu 2, ma związek z podwyższonym ryzykiem zachorowania na raka pęcherza moczowego - informuje czasopismo British Medical Journal.

Pioglitazon, podobnie jak rozyglitazon, należy do grupy leków obniżających poziom glukozy we krwi. W 2005 r. badania wskazały, że pioglitazon może zwiększać ryzyko raka pęcherza, jednak późniejsze analizy prowadziły do niejednoznacznych wniosków.

Naukowcy z Uniwersytetu McGill w Montrealu (Kanada) postanowili zweryfikować te informacje. W tym celu poddali analizie dane dotyczące blisko 146 tys. pacjentów, którzy przyjmowali leki przeciwcukrzycowe w latach 2000-2013. Pod uwagę wzięto także takie czynniki jak wiek, płeć, czas trwania cukrzycy, palenie papierosów czy nadmierne spożywanie alkoholu.

W porównaniu z osobami, które nie stosowały leków przeciwcukrzycowych z grupy tiazolidinedionów, ryzyko zachorowania na raka pęcherza było o 63 proc. wyższe u osób przyjmujących pioglitazon. Ryzyko to wzrastało proporcjonalnie do czasu stosowania leku i dawki.

Podwyższonego ryzyka nowotworu nie zaobserwowano natomiast w przypadku rozyglitazonu, co wskazuje na to, że czynnikiem stymulującym nie jest cała grupa tiazolidinedionów, lecz konkretny preparat.

Eksperci zwracają uwagę, że co czwarty senior pomiędzy 65. a 80. r.ż. i co piąty powyżej 80. r.ż. ma cukrzycę. Biorąc pod uwagę cała populację, na tę chorobę cierpi 2,73 mln Polaków, z tego 26 proc. nie jest tego świadoma. 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.