Karta seniora bez zniżek na leki. Duże rozczarowanie

FARMACJA

Autor: Głos Koszaliński, Rynek Aptek/Rynek Seniora   24 czerwca 2016 11:39


Karta seniora bez zniżek na leki. Duże rozczarowanie Zniżki na leki w aptekach w ramach programów typu karta seniora są traktowane jak reklama. Fot. archiwum

Wielu seniorów liczyło na to, że z kartą seniora taniej kupią leki. Jednak z powodu zakazu reklamy aptek te wycofały się z takiej współpracy. Osoby starsze są rozczarowane, gdyż sporą część emerytury wydają na farmaceutyki, a niektórzy karty seniora wyrobili skuszeni zachętą zniżek na leki - informuje Głos Koszaliński.

Karta seniora to inicjatywa, dzięki której seniorzy mieli płacić mniej za zakupy i usługi. Na liście partnerów programu brakuje jednak jednej, z punktu widzenia osób starszych, bardzo istotnej branży - aptekarskiej.

Gdy program ruszał np. w Koszalinie, informowano, że będzie można liczyć nawet na dziesięcioprocentową zniżkę na leki. Taka zachęta skusiła niektórych mieszkańców do wyrobienia karty. Jak wyjaśnia w GK Robert Grabowski, rzecznik koszalińskiego ratusza, apteki były zdecydowane przystąpić do programu, ale potem musiały się wycofać, gdyż nadzór farmaceutyczny udział w takich programach kwalifikuje jako formę reklamy, a ta w przypadku aptek jest zakazana. 

7 sierpnia 2014 r. zapadł wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który potwierdził stanowisko Głównego Inspektora Farmaceutycznego w zakresie uznania, iż organizowanie i prowadzenie przez apteki ogólnodostępne programów lojalnościowych stanowi naruszanie zakazu reklamy. 

Z kolei Środkowopomorska Okręgowa Izba Aptekarska w Koszalinie stwierdziła , że "informacja o przystąpieniu apteki do programu Karta dla Seniora oznacza, że mamy do czynienia z zakazaną reklamą, ponieważ jest nią każda czynność zmierzająca do zwiększenia obrotów apteki".

Złamanie zakazu reklamy grozi  karą w wys. 50 tys. zł, a w niektórych sytuacjach nawet utratę zezwolenia na prowadzenie apteki.

Programy typu karta seniora pozwalają jednak na oferowanie zniżek u optyka, rehabilitanta i w sklepach ze sprzętem medycznym. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR