Kilka miliardów złotych na darmowe leki dla seniorów

FARMACJA

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Seniora   01 grudnia 2015 12:09


Kilka miliardów złotych na darmowe leki dla seniorów Nieoficjalne szacunki mówią, że darmowe leki dla seniorów będą kosztować 4-5 mld zł rocznie. Fot. Shutterstock

To jedna ze sztandarowych zapowiedzi PiS - premier Beata Szydło obiecała w exposé darmowe leki dla osób powyżej 75. roku życia. - Projekt ustawy został już zgłoszony do planu prac legislacyjnych Rady Ministrów - informuje „Rzeczpospolitą" Danuta Jastrzębska z resortu zdrowia.

Nieoficjalne szacunki mówią, że w grę wchodzi 4-5 mld zł rocznie. Wystarczy sprawdzić, ile do tej pory pochłaniała refundacja. W tej chwili prawo do darmowych leków ma kilka grup osób, w tym m.in. inwalidzi wojenni i wojskowi oraz osoby represjonowane. 

Siłą rzeczy liczba osób, które mają kombatanckie uprawnienia, maleje. O ile w 2010 r. było ich ponad 93 tys., a refundacja ich leków pochłaniała 300 mln zł rocznie, o tyle w 2014 r. uprawnionych było niespełna 70 tys. osób, a wydatki skurczyły się do 185 mln zł.

Problem polega na tym, że grupa seniorów powyżej 75. roku życia drastycznie zwiększy liczbę osób uprawnionych do darmowych leków. Według danych GUS populacja seniorów wynosi ponad 3 mln osób. Czy oni także dostaną tak szerokie prawa do darmowych leków, jak inwalidzi wojenni i osoby represjonowane? Początkowo nie.

Czytaj też: Radziwiłł: leki dla seniorów będą bezpłatne - ale nie wszystkie od razu

- Leki, które będą przysługiwały bezpłatnie osobom powyżej 75. roku życia, znajdą się na odrębnym wykazie na liście refundacyjnej, oznaczonym kategorią „S". Początkowo będą to najtańsze leki, a spośród leków droższych - te, które stosuje się przede wszystkim u osób starszych - tłumaczy Danuta Jastrzębska z resortu zdrowia.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.