Kto naprawdę skorzysta z darmowych leków dla seniorów?
Autor: Dziennik Wschodni/Rynek Seniora   19 stycznia 2016 09:31

Wciąż nie wiadomo, które leki konkretnie obejmie przygotowywany w Ministerstwie Zdrowia projekt ustawy o darmowych lekach dla osób po 75 r.ż. i czy na zmianie przepisów skorzystają wszyscy seniorzy. Lekarze rodzinni ostrzegają, że może to prowadzić do wyłudzeń.

Bezpłatne leki dla seniorów znajdą się na odrębnym wykazie na liście leków refundowanych oznaczonym kategorią „S”. Początkowo będą to głównie leki, za które pacjent ponosi odpłatność w wysokości 30 i 50 proc. oraz te, które stosuje się przede wszystkim w chorobach osób starszych. Lista ma być stopniowo poszerzana.

Recepty na bezpłatne leki mają wypisywać lekarze rodzinni. Część z nich ma jednak wątpliwości, czy zmiana prawa przyniesie tylko pozytywne skutki.

Tomasz Zieliński, wiceprezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców obawia się, że będzie duży nacisk na lekarzy, żeby wypisywali takie recepty. Mogą się zdarzyć sytuacje, kiedy po receptę przyjdzie osoba starsza, a tak naprawdę lek trafi do kogoś z jej rodziny, kto będzie chciał w ten sposób oszczędzić.

Według Zielińskiego, lekarze nie będą mieli nad tym kontroli, bo nie mają pełnej informacji o historii leczenia pacjenta.

Jak argumentuje, specjaliści nie mają obowiązku informowania lekarzy POZ o lekach wypisywanych konkretnym pacjentom. Nie mają więc oni możliwości weryfikacji, czy pacjent takie leki rzeczywiście przyjmuje. A NFZ może ich ścigać za to, że przepisali leki, których nie powinni.

Więcej: www: dziennikwschodni.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.