Leczenie bólu: badania, które pomogą w walce z opioidofobią
Autor: LJX/Rynek Seniora   24 czerwca 2015 09:59

Zespół dr. Jerzego Jarosza, współzałożyciela Fundacji Hospicjum Onkologiczne im. Św. Krzysztofa w Warszawie, prowadzi badanie dotyczące wiedzy i obaw Polaków związanych z leczeniem przeciwbólowym i stosowaniem opioidów.

Jednym z elementów projektu są ankiety prowadzone wśród różnych grup społeczeństwa, m.in. lekarzy, studentów, chorych i ich rodzin. Wystarczy wypełnić ankietę na stronie:

http://opioidofobia.pl/ankiety/

Projekt jest prowadzony przez Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej Polskiej Akademii Nauk wraz z Fundacją Hospicjum Onkologiczne im. Św. Krzysztofa w Warszawie. Ma na celu zbadanie poziomu świadomości, postaw, barier, zwyczajów, potrzeb i opinii środowiska medycznego oraz społeczeństwa na temat leczenia przewlekłego bólu oraz stosowania leków przeciwbólowych z różnych grup, w tym także leków opioidowych.

Leki opioidowe, to grupa leków wywodzących się z opium - stąd nazwa całej grupy, a ich najbardziej znanym przedstawicielem jest morfina. Leki te nazywane są niekiedy "lekami narkotycznymi". To określenie nieprawidłowe, ale ciągle spotykane, szczególnie w języku potocznym, co pociąga za sobą wiele konsekwencji natury medycznej, psychologicznej, społecznej. 

Leczenie przeciwbólowe w Polsce jest nadal trudnym tematem, budzącym dużo pytań i wątpliwości.

Wyniki projektu pozwolą odpowiedzieć na pytania, jak są leczeni pacjenci, kto prowadzi tego typu leczenie, co wspiera, a co blokuje decyzje lekarzy o zapisaniu leków przeciwbólowych czy to w przewlekłym bólu nowotworowym, czy przewlekłym bólu nienowotworowym.

Ponadto, wyniki pozwolą w kolejnych etapach opracować programy szkoleniowe dla lekarzy, pielęgniarek i przygotować propozycje materiałów informacyjnych dla chorych. Zasadniczym celem projektu jest poprawienie stanu leczenie bólu w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.