Leczenie bólu: lekarze i pacjenci chcą medycznej marihuany
Autor: PAP/Rynek Seniora   10 czerwca 2015 09:48

Marihuana jest bezpiecznym i skutecznym lekiem, pomocnym m.in. w leczeniu bólu - przekonywali 9 czerwca w Sejmie lekarze i pacjenci podczas wysłuchania obywatelskiego i apelowali o ułatwienie dostępu do medycznej marihuany.

Spotkanie zorganizowała wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka, we współpracy m.in. z Polską Siecią Polityki Narkotykowej.

Według Nowickiej, "jeżeli mamy do czynienia sytuacją taką, że prawo nie nadąża za medycyną, że prawo zmusza do jego łamania, to znaczy, że prawo jest złe".

Były minister zdrowia dr Marek Balicki przytoczył wyniki brytyjskiego badania dotyczące szkodliwości różnych substancji psychoaktywnych. Wykazały one, że zarówno dla poszczególnych osób, jak i dla społeczeństwa bardziej szkodliwy od marihuany jest m.in. alkohol i tytoń. - Jeśli państwo chciałoby się zająć ochroną społeczeństwa i użytkowników to powinno się zastanowić, co zrobić z alkoholem - zauważył.

Balicki podkreślił, że dobry lek to taki, który jest skuteczny, bezpieczny i tani. Przypomniał, że skuteczność marihuany w niektórych terapiach jest potwierdzona wynikami badań i nie odnotowano przypadków śmierci z powodu przedawkowania marihuany.

Zdaniem prawnika Wiktora Osiatyńskiego marihuana medyczna powinna być dostępna w leczeniu bólu. Jak powiedział, współczesna medycyna jest nakierowana na podtrzymywanie życia, również w stanach terminalnych, przy jednoczesnym skazywaniu na ból. - Płacimy medycynie za podtrzymywanie cierpienia - dodał.

Dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w MZ Artur Fałek z przypomniał, że w Polsce jest zarejestrowany lek Sativex zawierający medyczną marihuanę i nie ma formalnych przeszkód przed rozpoczęciem procedury rejestracyjnej kolejnych leków, a nawet ich późniejszej refundacji. Pozostałe leki mogą być sprowadzane przez lekarzy na zasadach tzw. importu docelowego, czyli sprowadzenia leku z zagranicy dla konkretnego pacjenta.

Jak zauważył, należy odróżniać debatę dotyczącą rejestracji leków od legalizacji zastosowania konopi indyjskich w celach leczniczych. Dodał, że w Polsce dostępne są liczne środki przeciwbólowe. - Arsenał leków jest duży, pokaźny, natomiast rzeczywiście jest deficyt umiejętności stosowania i woli stosowania tych leków - ocenił Fałek.

17 kwietnia br. Trybunał Konstytucyjny zasygnalizował Sejmowi celowość działań ustawodawczych zmierzających do uregulowania kwestii medycznego wykorzystania marihuany. TK zaznaczył, że w świetle badań naukowych marihuana może być wykorzystywana w celach medycznych, zwłaszcza dla łagodzenia negatywnych objawów chemioterapii stosowanej w chorobach nowotworowych.

TK uznał, że analiza zapisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz prawa farmaceutycznego prowadzi do wniosku, że w obecnym stanie prawnym w Polsce nie ma możliwości legalnego zaopatrzenia się w marihuanę i wykorzystywania jej do celów medycznych.

Zarazem TK zwrócił uwagę, że możliwe jest używanie marihuany do celów medycznych, o ile została przywieziona z zagranicy. Według TK pogłębia to niespójność między celami ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii a tymi wynikającymi z ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.