Leczenie ratunkowe: pomysł dobry, ale finansowanie zbyt skromne

FARMACJA

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   19 kwietnia 2016 11:50


Leczenie ratunkowe: pomysł dobry, ale finansowanie zbyt skromne Według ekspertów 10 mln zł w skali roku nie wystarczy na leczenie ratunkowe. Fot. Chris Potter/Flickr.com (CC BY 2.0)

Zakończyły się konsultacje projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej wprowadzającego specjalny budżet na leczenie ratunkowe. Ministerstwo Zdrowia chce przeznaczyć na jego funkcjonowanie 10 mln zł w skali roku, jednak zdaniem specjalistów taka kwota jest zdecydowanie zbyt niska - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Nowa ustawa ma rozwiązać problem chorych wymagających niestandardowych metod leczenia, w przypadku których ani ministerstwo, ani NFZ nie mają podstawy prawnej do finansowania - donosi DGP. 

W takich przypadkach minister zdrowia będzie mógł zapłacić za leki z nowego funduszu, na który będzie miał 10 mln zł rocznie (w tym roku mniej, bo obejmie tylko część miesięcy). Jednak medykament ma być przyznawany wyłącznie na miesiąc - potem konieczne będzie złożenie kolejnego wniosku i czekanie na jego rozpatrzenie.

Eksperci i organizacje pacjenckie zwracają uwagę, że  najdroższe terapie dla jednej osoby dostępne obecnie w programach lekowych kosztują kilka milionów złotych rocznie, więc środki są zbyt skromne. Jerzy Gryglewicz, ekspert Uczelni Łazarskiego, podkreśla na łamach DGP, że propozycja resortu wzbudza wiele nadziei, ale ze względu na budżet niewiele zmieni.

W projekcie wprowadzono też regułę precedensu - jeśli dana osoba zostanie objęta pomocą w sfinansowaniu leku, druga w podobnych warunkach nie będzie mogła otrzymać odmowy. Precedens ma jednak nie obejmować najdroższych leków, a jeżeli pacjentów będzie więcej, medykament ma stać się szerzej dostępny w ramach programu lekowego, chemioterapii lub refundacji otwartej.

Wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda poinformował DGP, że projekt będzie jeszcze zmieniany. 

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.