Legionowo: ruszy program chroniący seniorów niepożądanymi skutkami leków

FARMACJA

Autor: Gazeta Powiatowa/Rynek Seniora   15 czerwca 2018 10:38


Legionowo: ruszy program chroniący seniorów niepożądanymi skutkami leków Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Legionowo pod Warszawą uruchamia specjalistyczny program zdrowotny skierowany do miejscowych seniorów, który ma uchronić ich przed konsekwencjami polipragmazji. Program będzie funkcjonował przez trzy lata i zapewni opiekę medyczną, aż 450 mieszkańcom po 70. roku życia.

Decyzję w sprawie uruchomienia programu podjęli jednomyślnie legionowscy radni w dniu 30 maja br. Zgodnie z założeniami programu lekarze geriatrzy mają dążyć do zredukowania ilości leków przyjmowanych przez seniorów i kompleksowo dostosować je do zdiagnozowanych schorzeń.

Program ten nie obejmuje szkoleń dla osób, które na co dzień opiekują się schorowanymi seniorami. Niewykluczone jednak, że zakres tego rodzaju świadczeń uda się rozszerzyć.

Legionowscy samorządowcy tworząc program opieki geriatrycznej nad legionowskimi seniorami korzystali z gdańskich wzorców.

Specjalistyczna opieka geriatryczna będzie finansowana z legionowskiego budżetu i będzie realizowana przez wyłoniony w konkursie ośrodek zdrowia przez kolejne trzy lata. Jej całkowity koszt oszacowano na kwotę blisko 300 tys. zł.

Program obejmie corocznie około 150 mieszkańców gminy w wieku powyżej 70 roku życia, którzy są obciążeni co najmniej trzema chorobami przewlekłymi i ze względu na przyjmowanie dużych ilości leków zagrożeni konsekwencjami polipragmazji.

Z racji wieku i częstej wielochorobowości ta grupa jest szczególnie narażona na niepożądane działania leków. W tej grupie główne przyczyny jatrogenii wywołanej przyjmowaniem leków, to niedostosowanie leczenia do stanu chorego lub jego możliwości finansowych, leczenie objawów (np. zespołów bólowych) bez rozpoznania przyczyny, stosowanie leków o niepotwierdzonej skuteczności czy kontynuacja leczenia mimo istotnych działań niepożądanych.

Więcej: gazetapowiatowa.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR