Lek na alzheimera przedłuża samodzielność pacjentów

FARMACJA

Autor: www.naukawpolsce.pap.pl/Rynek Seniora   30 października 2015 09:38


Lek na alzheimera przedłuża samodzielność pacjentów Donepezyl podawny był do tej pory z głównie pacjentom z umiarkową postacią choroby Alzheimera. Fot. Archiwum

Donepezyl to lek na alzheimera podawany pacjentom z umiarkowaną postacią choroby. Jak informuje „Lancet Neurology”, podawanie go pacjentom z nasilającymi się objawami może przedłużyć okres, w którym dana osoba może pozostawać we własnym domu.

Dotychczas uważano, że lek nie przynosi korzyści osobom, u których rozwinęła się cięższa postać choroby Alzheimera. Jednak badanie dotyczące 295 osób z umiarkowaną i ciężką postacią choroby Alzheimera wykazało, że ci, którzy nadal przyjmowali donepezyl w ciągu pierwszego roku badania niemal o połowę rzadziej trafiali do domu opieki (20 proc. wobec 37 proc. w przypadku osób, które zaprzestały przyjmowania leku).

Niestety efekt nie jest trwały. Badanie trwało trzy lata i po pierwszym roku osoby przyjmujące donepezyl trafiały do domu opieki tak samo często, jak nieprzyjmujące go.

Donepezyl nie spowalnia tempa niszczących zmian, które zachodzą w mózgu, jednak pomaga łagodzić objawy. Podnosi poziom acetylocholiny, związku chemicznego, dzięki któremu przesyłane są wiadomości w mózgu. W miarę postępu choroby, mózg wytwarza coraz mniej acetylocholiny, ale donepezyl chroni tę mniejszą ilość przed rozkładem, pozwalając mózgowi lepiej funkcjonować pomimo uszkodzeń.

Roczny koszt leczenia jednej osoby generyczną wersją dopenezylu to 22 funty, natomiast pobyt w domu opieki kosztuje od 30 do 34 tys. funtów.

 Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.