Lekarze: zasady przepisywania leków 75+ muszą być jasno określone

FARMACJA

Autor: PZ/Rynek Seniora   17 sierpnia 2016 09:36


Lekarze: zasady przepisywania leków 75+ muszą być jasno określone Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Porozumienie Zielonogórskie wskazało na konieczność jasnego i precyzyjnego określenia przez Ministerstwo Zdrowia, jak będzie technicznie wyglądało w POZ przepisywanie leków 75+ i jakie uprawnienia do tych leków będzie posiadał pacjent.

Jak podało na swojej stronie internetowej Porozumienie Zielonogórskie, 12 sierpnia jego przedstawiciele uczestniczyli w spotkaniu z ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem i wiceministrem Markiem Tombarkiewiczem. Tematem spotkania były leki 75+ i zasady wdrażania programu.

Projekt listy leków tzw. "S" zawiera 68 substancji czynnych, wśród których są takie, które dla pacjentów ze względu na cenę były trudno dostępne lub niedostępne.

Jak podało PZ w komunikacie, lekarze z jednej strony wyrazili zadowolenie z tego, jakie substancje znalazły się na liście, a z drugiej strony, nadzieje na to, że lista będzie się rozszerzać o kolejne preparaty.

Marek Twardowski, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego, zwrócił uwagę na te elementy, które wymagają doprecyzowania i wyjaśnienia. Zawnioskował również, aby listy refundacyjne nie były zmieniane co dwa, lecz co trzy miesiące. Minister Radziwiłł z tym wnioskiem się zgodził.

Leki "S" będą wypisywane pacjentom, którzy ukończyli 75 lat i złożyli deklarację u danego świadczeniodawcy. Uprawnienia do ich wypisywania będą mieli lekarze i pielęgniarki poz oraz lekarze emeryci wypisujący je dla siebie i rodziny.

Nadal będą obowiązywały zasady ustawy refundacyjnej, co oznacza, że leki w programie 75+ będą refundowane aktualnie zgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego, ale minister zamierza w tej kwestii poczynić pewne zmiany w ustawie refundacyjnej (m.in. w oparciu o projekt ustawy obywatelskiej złożony przez Porozumienie Zielonogórskie i aktualnie będący w komisji sejmowej) - zaznacza PZ.

Leki te nie będą ordynowane z adnotacją "S" w npl oraz w ramach wizyt jednorazowych (pacjentom niezadeklarowanym do praktyki). Chcąc otrzymać bezpłatnie te leki, pacjent, wyjeżdżając na dłużej, będzie musiał zaopatrzyć się w leki lub recepty przed wyjazdem.

Marek Twardowski wskazał na konieczność jasnego i precyzyjnego określenia przez Ministerstwo Zdrowia, jak będzie technicznie wyglądało w POZ przepisywanie leków i jakie uprawnienia do tych leków będzie posiadał pacjent.

Zawnioskował, aby resort sporządził dwie czytelne informacje, jedną dla lekarzy, drugą dla pacjentów i przekazał organizacjom POZ. Wiceminister Marek Tombarkiewicz zgodził się z takim wnioskiem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR