Leki 75+: aptekarze obawiają się problemów z receptami dla seniorówDziennik Gazeta Prawna, JW/Rynek Seniora - 31 sierpnia 2016 10:45


Farmaceuci czekają na pierwszych pacjentów z receptami na bezpłatne leki dla seniorów. Ci pojawią się w 14 tys. polskich aptek już jutro (1 września). Aptekarze obawiają się mnóstwa kłopotów.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, w Ministerstwie Zdrowia rozdzwoniły się telefony. Aptekarze mają wiele wątpliwości, jak postąpić w niektórych sytuacjach. Jak jednak poinformowali DGP urzędnicy resortu, w przypadku nieprawidłowego wypisania recepty to na lekarzach spoczywać będzie główna odpowiedzialność. 

Resort zdrowia przypomina też, że farmaceuta nie ma możliwości samodzielnego wpisania (np. uzupełnienia) na recepcie kodu uprawnienia dodatkowego określonego symbolem „S”. Jeśli pacjent będzie spełniał warunki i domagał się bezpłatnego wydania leku, a na recepcie nie będzie odpowiedniego symbolu - aptekarz może co najwyżej odesłać pacjenta do lekarza. 

Dla aptek możliwe stanie się, o ile lekarz nie dokonał adnotacji zakazującej zamiany, wydanie na żądanie pacjenta (po wcześniejszym jego poinformowaniu o możliwości nabycia leku tańszego), leku o cenie równej lub wyższej niż cena leku zapisanego na recepcie oraz leku nierefundowanego ze 100 proc. odpłatnością (również po spełnieniu w/w obowiązku). Farmaceuta może również wydać opakowanie różniące się o maksymalnie 10 proc. liczbą dawek w stosunku do opakowania zapisanego. 

Pacjenta 75+ trzeba będzie także poinformować o możliwości nabycia odpowiednika, który zostanie wydany bezpłatnie, ponieważ znajduje się w obwieszczeniu refundacyjnym, w części dotyczącej zaopatrzenia seniorów. W sytuacji, kiedy pacjent jednocześnie posiada uprawnienie dodatkowe (ZK, PO, IW, AZ), farmaceuta będzie musiał wydać mu lek o najniższej dopłacie.