Leki 75+: dla jednych program działa doskonale, inni nie zaoszczędzą nic

FARMACJA

Autor: JW/Rynek Seniora   04 listopada 2016 10:16


Leki 75+: dla jednych program działa doskonale, inni nie zaoszczędzą nic Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Osoby 75+ to obecnie 7 proc. populacji. Ta grupa odpowiada za niemal jedną czwartą rynku leków na receptę. Jak prognozuje QuintilesIMS, rozszerzanie listy bezpłatnych leków dla seniorów będzie jednym z czynników kształtujących dynamikę rynku farmaceutycznego w 2017 r.

Lista darmowych leków dla seniorów obowiązuje od września 2016 r. Od 1 listopada została znowelizowana, jednak zakres zmian jest niewielki.

Czytaj też: Zmiany na liście refundacyjnej i w wykazie leków dla seniorów

Resort zdrowia zapowiada większe zmiany na wykazie "S" od 1 stycznia 2017 r.

Jak prognozuje QuintilesIMS, rozszerzanie listy bezpłatnych leków dla seniorów będzie jednym z czynników kształtujących dynamikę rynku farmaceutycznego w 2017 r.

- Istotnych zmian należy się też spodziewać w kolejnych latach. Według danych GUS, populacja adresatów projektu Leki 75+ ulegnie podwojeniu w ciągu 20 kolejnych lat. Seniorzy powyżej 75 r.ż. stanowią obecnie 7 proc. populacji, w 2045 r. będą stanowić 15 proc. populacji - mówił Maciej Kuźmierkiewicz, dyrektor generalny firmy Quintiles IMS, podczas jubileuszowej XXV Dorocznej Konferencji Hurtowni Farmaceutycznych (Warszawa, 24 października 2016 r.).

Seniorzy 75+ to niemal jedna czwarta rynku leków na receptę
Obecnie te 7 proc. populacji odpowiada za 4,2 mld zł rynku leków Rx (leków na receptę - red.). To oznacza, że seniorzy 75+ wykupują leki, które wartościowo odpowiadają ponad 23 proc. rynku aptecznego Rx. W niektórych schorzeniach te wartości stanowią już ponad połowę rynku.

W jakich schorzeniach seniorzy 75+ generują największe udziały w rynku? Top 15 przedstawia się następująco:

Nadciśnienie tętnicze - 31 proc.
Leczenie bólu - 40 proc.
Choroby serca - 24 proc.
Jaskra - 21 proc.
Choroby CUN - 26 proc.
Zaburzenia snu - 24 proc.
Choroba wrzodowa - 28 proc.
Przerost prostaty - 20 proc.
Choroby mięśni i stawów - 41 proc.
Choroba nowotworowa - 29 proc.
Cukrzyca - Testy - 30 proc.
Hipercholesterolemia - 56 proc.
Astma/POCHP - 43 proc.
Cukrzyca - 48 proc.
Choroba zakrzepowa - 28 proc.

Seniorzy odpowiadając za apteczną sprzedaż leków na receptę o wartości 4,2 mld zł, sami dopłacają do tych produktów 2,5 mld zł. 1,7 mld zł dopłaca NFZ. Z tych 2,5 mld zł na leki nierefundowane przeznaczone jest 1,4 mld zł, na refundowane - 1,1 mld zł.

Leki na nadciśnienie i w hipercholesterolemii przodują w wydatkach
Analizy QuintilesIMS wskazują, że w ramach programu 75+ NFZ dokłada seniorom do leków refundowanych 390 mln zł. To oznacza, że starsi pacjenci zostawiają w aptekach 790 mln zł na leki refundowane, które nie zostały objęte wykazem "S".

- Leki z listy "S" stanowią 36 proc. wydatków pacjentów 75+ na leki refundowane i 15,7 proc. ich wszystkich wydatków na leki - ocenia Maciej Kuźmierkiewicz.

W kwocie 390 mln zł, jaką pacjenci 75+ wydali na leki z listy "S" - leki wykupione ze 100 proc. odpłatnością stanowiły ponad 60 mln.

Wydatki koncentrują się na pewnych schorzeniach. Dwie trzecie wartości „listy S” stanowią leki stosowane na nadciśnienie i w hipercholesterolemii  - łącznie 255 z 390 mln zł za molekuły w tych dwóch grupach.

Co ciekawe, program zadziałał inaczej w każdej z nich. W hipercholesterolemii wszystkie dotąd molekuły refundowane znalazły się na liście "S" i pacjenci 75 + za nie nie płacą. Inaczej jest w nadciśnieniu tętniczym - tu jest szereg molekuł, za które pacjenci płacą nadal tyle samo, ile płacili do tej pory.

W efekcie, w jednych grupach pacjentów program doskonale działa, w innych chorzy nie zaoszczędzą nic. Ponad połowa populacji 75+ to osoby o wydatkach i potencjalnych oszczędnościach poniżej średniej. Średnio pacjent w wieku 75 lat wydał w czasie ostatniego roku 927 zł na leki Rx, gdyby nie płacił za leki z listy "S", zaoszczędziłby 145 zł.

Blisko 10 proc. pacjentów nie skorzystało jeszcze z listy S; dla 7 proc. oszczędności przekroczą 50 proc. ich wydatków, przyjmując, że nie nastąpiła zmiana w farmakoterapii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR