Leki dla seniorów: jest lepiej, ale wykaz musi się zmieniać
Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   10 stycznia 2017 10:01

Od 1 stycznia 2017 r. seniorzy po 75 r.ż. mogą odbierać w aptekach bezpłatne leki ze zmodyfikowanej listy "S". Na zmianach najbardziej zyskali chorzy na cukrzycę, którzy mają dostęp do wszystkich insulin. Eksperci zaznaczają jednak, że wykaz nadal musi być modyfikowany.

Lista leków 75+ po zmianach liczy 1167 produktów, jest więc „bogatsza” o 38 nowych pozycji.

Zobacz pełną listę leków 75+

Co się zmieniło od 1 stycznia? Ministerstwo Zdrowia przede wszystkim uzupełniło wykaz o kolejne rodzaje insulin, na których brak narzekali pacjenci i lekarze. Wcześniej chorzy po 75 r.ż. mogli otrzymać bezpłatnie jedynie długodziałające produkty; obecnie nie płacą również za te o krótkim działaniu - insuliny ludzkie i analogi insulin ludzkich.

- Również na liście leków refundowanych 1 stycznia pojawił się bardzo nowoczesny, wolnodziałający analog insuliny ludzkiej. To preparat o nazwie Toujeo, czyli glargina skoncentrowana. Daje ona nadzieję na lepsze wyrównanie cukrzycy, bez groźby hipoglikemii - zauważa prof. Grzegorz Dzida z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Zmian jest więcej, niektóre leki "wypadły"
Oprócz insulin, na senioralny wykaz po raz pierwszy trafił także proszek do inhalacji stosowany u pacjentów cierpiących na przewlekłą, obturacyjną chorobę płuc (POChP); preparat nosi nazwę Incruse i zawiera umeclidini bromidum.

Ponadto do wykazu dodano leki zawierające substancję czynną pramipexolum do stosowania w leczeniu dorosłych pacjentów z objawami idiopatycznej choroby Parkinsona, w monoterapii (bez lewodopy) lub w skojarzeniu z lewodopą, tzn. w czasie trwania choroby, do jej późnych okresów, kiedy działanie lewodopy słabnie lub staje się nierówne i występują wahania skuteczności leczenia.

Z listy usunięto z kolei inne leki, służące terapii tej choroby, zawierające substancję czynną biperidenum.

Bezpłatne przestały być też niesterydowe leki przeciwzapalne, mające w składzie naproksen, które stosuje się m.in. w leczeniu bólu reumatycznego.

Wykaz okiem geriatry
- Lista, która została opublikowana pierwotnie i teraz została zmodyfikowana, w ocenie geriatrów jest nie najgorsza, ale wiele leków jest na niej niepotrzebnie, podczas gdy innych brakuje. Leki stosowane w astmie, POChP czy chorobie Parkinsona nie stanowią największej bariery finansowej dla seniorów - mówi Rynkowi Zdrowia prof. Tomasz Kostka, konsultant krajowy w dziedzinie geriatrii.

Podkreśla jednocześnie, że w parkinsonie najczęściej stosowanym lekiem jest L-DOPA. Dla chorych 75+ nie jest ona bezpłatna, gdyż jest na liście ryczałtowej.

Jako "główną barierę finansową dla geriatrii” prof. Kostka określił niemożność stosowania w tzw. niezastawkowym migotaniu przedsionków nowoczesnych antykoagulantów doustnych (leków przeciwzakrzepowych).

- To koszt minimum 100 zł miesięcznie. Migotanie przedsionków ma kilkanaście procent naszych pacjentów (chodzi o Klinikę Geriatrii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, której kierownikiem jest prof. Kostka - red.) - wyjaśnia konsultant.

Dodaje, że na liście „S” powinna znaleźć się także memantyna stosowana w otępieniu, która kosztuje kilkadziesiąt zł miesięcznie.

Prof. Kostka poszerzenie wachlarza bezpłatnych insulin ocenia pozytywnie, ale - podsumowując całą koncepcję darmowych leków 75+ - zwraca uwagę na szerszy problem.

- Uważam, że leków za darmo nie powinno być wcale. Najlepsza byłaby minimalna opłata, np. 3 zł. To skłaniałoby do refleksji przed zakupem i ograniczyłoby nadużywanie leków - mówi prof. Kostka i przypomina, że kilkanaście procent hospitalizacji osób starszych bierze się z niepożądanych działań leków.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR