Leki dla seniorów: jest lepiej, ale wykaz musi się zmieniać
Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   10 stycznia 2017 10:01

Farmakolog o lekach NLPZ: ja bym je zostawił
Dr Leszek Borkowski, b. prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz ekspert ds. produktów leczniczych pracujący na rzecz struktur Komisji Europejskiej, nie jest zadowolony z usunięcia z wykazu leków NLPZ (niesterydowe leki przeciwzapalne). W skrajny pesymizm jednak nie popada.

- Ja bym leki przeciwbólowe zostawił i jeszcze dołożył kilka cząsteczek. Ale jeśli już podjęto taką decyzję, to chociaż dobrze, że na to miejsce wprowadzono insuliny - ocenia.

Przypomnijmy: przed modyfikacją lista „S” zawierała leki NLPZ oparte tylko na jednej cząsteczce, naproksenie. Już wtedy specjaliści apelowali, by poszerzyć wykaz o inne substancje.

- Dobrze byłoby zaoferować pacjentom, którzy nie mogą zażywać danego leku np. z uwagi na reakcje alergiczne lub choroby współistniejące i ich leczenie, jeszcze jedną, dwie cząsteczki - mówił pod koniec września ub.r. w rozmowie z Rynkiem Zdrowia dr Borkowski.

Obecnie specjalista tłumaczy, że powodem zdjęcia tych leków z listy są prawdopodobnie ograniczenia finansowe oraz stosunkowo niska cena i łatwa dostępność NLPZ.

- Być może resort zdrowia ugiął się pod wpływem trochę prześmiewczych artykułów czy komentarzy w mediach, w których akcentowano, że refunduje się to, co jest w Polsce najtańsze. Ja jednak, jako farmakolog, nie ulegałbym takiej presji - stwierdza dr Borkowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR