Leki na cukrzycę odciążają serce

FARMACJA

Autor: PAP/Rynek Seniora   22 września 2017 16:05


Leki na cukrzycę odciążają serce Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W ostatnich latach czasopisma medyczne na świecie związane z diabetologią opublikowały szereg badań, które wskazują, że leki działanie leków przeciwcukrzycowych związane je także z obniżeniem ryzyka zawałów serca, udarów czy niewydolności.

Prace o takich wnioskach publikowały m.in. "Diabetologia", "Lancet Diabetes & Endocrinology", a także "New England Journal of Medicine".

Lekiem, o którym najwięcej się mówi, są inhibitory SGLT2. Ich działanie przeciwcukrzycowe polega na wywołaniu cukromoczu, przez co obniżają poziom cukru we krwi. Pierwsze wyniki badań, które wskazywały na pozytywny wpływ tych leków na układ krążenia pacjenta, ogłoszono dwa lata temu na Europejskim Kongresie Diabetologicznym w Sztokholmie. Dotyczyły one badania EMPA-REG OUTCOME. Wynikało z nich, że po 3,5 roku stosowania leku u chorych występuje o blisko 40 proc. mniej zgonów z przyczyn kardiologicznych.

Od tamtej pory wciąż bada się leki z grupy flozyn - pisze Gazeta Wyborcza. Prawdopodobnie ich ochronne działanie na serce ma więcej wspólnego z tym, że działają jak diuretyk, czyli lek moczopędny, niż z tym, że obniżają poziom cukru we krwi. Poza tym leki te oprócz hamowania zwrotnego wchłaniania cukru z moczu zmniejszają też wchłanianie sodu, co powoduje, że maleje objętość krwi krążącej, a to odciąża serce. Zmniejszenie liczby zgonów pacjentów było w dużym stopniu spowodowane poprawą wydolności serca.

Inhibitory SGLT2 to obecnie główna grupa leków doustnych do stosowania w cukrzycy oprócz metforminy. Niestety, w Polsce nierefundowana.

Więcej: wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR