Lista leków 75+ bardzo niekompletna. Będzie wymuszać zmianę terapii?

FARMACJA

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Seniora   04 października 2016 13:23


Lista leków 75+ bardzo niekompletna. Będzie wymuszać zmianę terapii? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Z jednej strony wprowadzenie bezpłatnych leków 75+ poprawia sytuację tych, którzy z przyczyn finansowych nie byli w stanie realizować wszystkich recept, z drugiej program ma kilka minusów. Jednym z nich jest zawężenie wachlarza "nienarkotycznych" leków przeciwbólowych do tych opartych tylko na jednej substancji czynnej. Pacjentom może to zaszkodzić - choć, paradoksalnie - nie wszystkim.

1 września zaczęła obowiązywać lista 75+. Eksperci i lekarze twierdzą, że mimo ograniczonej liczby leków samo ich wprowadzenie jej jest dobrym krokiem w leczeniu seniorów i opiece nad nimi - podkreśla "Rzeczpospolita". 

Dr Michał Sutkowski, prezes warszawskiego oddziału Kolegium Lekarzy Rodzinnych podkreśla, że nawet jedna czwarta pacjentów nie wykupywała zapisanych leków, więc ma nadzieję, że teraz się to zmieni. 

Z wprowadzenia listy jest też zadowolony Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, ale Piotr Błaszczyk, wiceprezes, wskazuje, że w przypadku niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) w wykazie znalazły się tylko te, które oparte są na jednej substancji czynnej (na naproksenie - red.). 

Czytaj też: Eksperci o lekach przeciwbólowych z listy "S": portfolio powinno być poszerzone

Uważa, że to ograniczenie może powodować presję zmieniania już prowadzonej terapii . Dodaje, że widać to już w promocjach wielu firm skierowanych do lekarzy, aby zamieniali jeden lek na lek bezpłatny. 

Ekspert podkreśla także, że czas działania NLPZ z wykazu wynosi 12-15 godzin, więc może to u ludzi starszych powodować niepożądane skutki, głównie ze strony nerek. 

Dr Sutkowski zgadza się z tymi argumentami, ale też zauważa, że rocznie na statystycznego Polaka przypada aż 10-12 tabletek przeciwbólowych, a i tak w najcięższych przypadkach bólu pacjenci mają prawo do bezpłatnych silnych leków opioidowych.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR