Menopauza: stosowanie suplementów diety może szkodzić

FARMACJA

Autor: PAP/Rynek Seniora   06 lipca 2016 08:50


Menopauza: stosowanie suplementów diety może szkodzić Suplementy diety są najczęściej stosowaną (i wskazywaną jako główna) przez Polki metodą radzenia sobie z objawami menopauzy. Fot. x1klima/Flickr.com (CC BY-ND 2.0)

Na objawy menopauzy Polki stosują najczęściej suplementy diety - wynika z badania Instytutu Badawczego ARC Rynek i Opinia. Tymczasem eksperci przypominają, że brakuje dowodów na ich skuteczność, a niewykluczone, że mogą wręcz szkodzić.

Badanie, na podstawie którego powstał raport pt. "Polki a menopauza 2016 - www.leczklimakterium.pl", zostało przeprowadzone w grupie 300 pań w wieku 45-55 lat. Jest to okres, w którym w kobiecym organizmie zaczynają zachodzić zmiany fizjologiczne związane z przekwitaniem.

Spadkowi poziomu hormonów płciowych towarzyszą objawy takie jak: uderzenia gorąca, nadmierne pocenie się, zmiany ciśnienia krwi, tycie, problemy skórne, spadek libido, nadmierne zmęczenie, zaburzenia snu, pogorszenie koncentracji i problemy z pamięcią, wahania nastroju i drażliwość, skłonność do depresji. U większości pań ostatnia miesiączka (czyli menopauza) występuje ok. 50. roku życia.

Jak radzą sobie Polki z objawami menopauzy?
Z raportu wynika, że najczęściej stosowaną (i wskazywaną jako główna) przez Polki metodą radzenia sobie z objawami menopauzy są suplementy diety.

Do ich zażywania przyznało się 40 proc. pań, u których występują objawy menopauzy. 28 proc. z tej grupy zadeklarowało, że stosuje odpowiednią dietę - bogatą w wapń, witaminę D oraz fitoestrogeny, czyli roślinne odpowiedniki żeńskich hormonów płciowych, estrogenów, a 24 proc. - że wspomaga się ćwiczeniami fizycznymi.

17 proc. wskazało, że stosuje hormonalną terapię zastępczą, 13 proc. używa leków pochodzenia roślinnego zawierających np. wyciąg z pluskwicy groniastej, a 6 proc. leki antydepresyjne. 28 proc. kobiet mających objawy przekwitania wskazało, że nie stosuje żadnych środków w celu ich złagodzenia.

- Polki uważają menopauzę za stan przejściowy, który muszą przetrwać. W związku z tym wybierają terapię wspomagającą. Sięgają po suplementy, które mają opinię bezpiecznych i nieinwazyjnych dla zdrowia - skomentowała wyniki raportu psychoterapeutka Renata Procak, prezes Instytutu Terapii Gestalt.

Jej zdaniem w świadomości Polek istnieje przekonanie, że skoro menopauza nie jest chorobą, to do walki z nią nie powinny sięgać po leki, ale po suplementy diety.

Hormony nie dla wszystkich
Prof. Violetta Skrzypulec-Plinta z Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach przypomniała, że najbardziej skuteczną metodą w łagodzeniu objawów menopauzy jest menopauzalna terapia hormonalna. Jednak nie wszystkie panie mogą ją stosować.

- Istnieje wiele przeciwwskazań do podjęcia hormonalnej terapii menopauzalnej, m.in niewyjaśnione krwawienia z dróg rodnych, obecność lub podejrzenie nowotworów hormonozależnych - jak rak piersi, rak endometrialny (rak śluzówki macicy - PAP), choroba zakrzepowo-zatorowa, choroba niedokrwienna serca, czynna choroba wątroby, nieleczone nadciśnienie tętnicze, alergia na składniki preparatów hormonalnych - wymieniała prof. Skrzypulec-Plinta.

Kierownik Zakładu Farmacji Klinicznej i Opieki Farmaceutycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska zwróciła uwagę, że u części kobiet terapia hormonalna może przyspieszać rozwój procesów nowotworowych. Dlatego panie, które ją stosują, muszą mieć regularnie wykonywane badania kontrolne.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.