Ministerstwo Zdrowia uspokaja: leki na przeziębienie nadal kupimy bez recepty

FARMACJA

Autor: Jacek Wykowski, MZ/Rynek Seniora   02 grudnia 2016 10:24


Ministerstwo Zdrowia uspokaja: leki na przeziębienie nadal kupimy bez recepty Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Artykuł w "Rzeczpospolitej" pt. „Leki na katar od stycznia na receptę” zawiera nieprawdziwe informacje i wprowadza pacjentów w błąd - podaje w komunikacie Ministerstwo Zdrowia i zapewnia, że środki na przeziębienie, które zawierają pseudoefedrynę, kodeinę i dekstrometorfan, nadal będą dostępne bez recepty.

"W nawiązaniu do artykułu pt. „Leki na katar od stycznia na receptę”, który 1 grudnia br. został opublikowany w dzienniku „Rzeczpospolita”, wyjaśniamy, że zawiera on nieprawdziwe informacje i wprowadza pacjentów w błąd" - napisało MZ.

Czytaj też: Uwaga! Leki na kaszel i katar od stycznia na receptę

Leki na przeziębienie mające w składzie pseudoefedrynę, kodeinę i dekstrometorfan, nadal będą dostępne bez recepty - pisze MZ i dodaje, że projekt rozporządzenia nie zakłada, że duże opakowania leków z pseudoefedryną znikną z aptek. "Wielkość opakowania zależy od decyzji podmiotu odpowiedzialnego" - informuje resort zdrowia.

Według resortu od 1 stycznia 2017 r. pacjenci jednorazowo będą mogli kupić lek, który będzie zawierał określoną ilość pseudoefedryny, kodeiny lub dekstrometorfanu. Projekt rozporządzenia maksymalną zawartość pseudoefedryny na poziomie 720 mg, kodeina - 150 mg, a dekstrometorfanu - 360 mg.

Dawki są skuteczne
MZ podkreśla, że takie dawki są wystarczające, aby terapia była skuteczna i bezpieczna, a proponowana zmiana nie przysporzy żadnych problemów pacjentom, którzy zaopatrują się w te leki, aby leczyć infekcje górnych dróg oddechowych.

Resort tłumaczy, że zmiany są konieczne, ponieważ na rynku występuje zjawisko zaopatrywania się w leki, które zawierają pseudoefedrynę, w ilościach hurtowych. "Następnie są one pozamedycznie wykorzystywane jako prekursory lub substancje psychoaktywne. Nowelizacja ustawy ma przeciwdziałać temu procederowi" - wyjaśnia MZ.

Ministerstwo dodaje, że takie same limity zastosowano m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Czechach, a ostatnio w Niemczech. Argumentuje, że raporty z Wielkiej Brytanii, które miały na celu monitorowanie wprowadzonych ograniczeń, wykazały ich wysoką skuteczność.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR