MZ: 125 mln na leki 75+ to początek, w kolejnych latach będzie więcej

FARMACJA

Autor: Dziennik Polski, KL/Rynek Seniora   08 stycznia 2016 10:24


MZ: 125 mln na leki 75+ to początek, w kolejnych latach będzie więcej Zgodnie z założeniami ministerstwa zdrowia kwota przeznaczana na refundację leków dla pacjentów 75+ rosnąć ma z roku na rok. Fot. Fotolia

Resort zdrowia zapewnia, że 125 mln zł zabezpieczonych w budżecie państwa na 2016 r. w ramach programu bezpłatnych leków dla seniorów, to kwota na rozruch projektu. W kolejnych latach ma systematycznie wzrastać.

Jak mówiła w czasie sejmowej komisji zdrowia wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala to kwota jedynie na pierwszy rok. - Chcemy w br. do niego przystąpić i na bieżąco go oceniać, rozpoznać potrzeby w tym zakresie, aby żadne środki nie zostały zmarnotrawione - zaznaczała wiceminister.

Poseł Tomasz Latos (PiS) zwrócił zaś uwagę, że kwestia finansowania leków dla osób 75 + nie ogranicza się do środków z budżetu państwa, bo sporo leków będzie refundowanych przez płatnika.

Projekt ustawy wprowadzającej bezpłatne leki refundowane dla osób powyżej 75. roku życia jest w trakcie konsultacji zewnętrznych, po czym trafi na Radę Ministrów.

Jak zapewniała w rozmowie z Dziennikiem Polskim Danuta Jastrzębska, naczelnik Wydziału Obsługi Mediów Ministerstwa Zdrowia środki zakładane w projekcie budżetu państwa będą wystarczające na zrealizowanie tego zadania. 

Zgodnie z założeniami ministerstwa zdrowia kwota przeznaczana na refundację leków dla pacjentów 75+ rosnąć ma z roku na rok.

W kolejnych latach najstarsi chorzy mogą więc liczyć na stopniowe poszerzanie liczby leków dostępnych dla nich całkowicie za darmo.

Aktualnie wiadomo, że najwcześniej seniorzy po darmowe leki będą mogli sięgnąć wiosną. Bez zapłaty nie dostaną jednak wszystkich medykamentów, ale te już refundowane przez NFZ, które umieszczone zostaną na specjalnej liście, aktualizowanej raz na 2 miesiące.

Jeśli w pierwszym półroczu limit wydatków związanych z seniorskimi lekami przekroczy 65 proc., na kolejne sześć miesięcy lista ta zostanie dodatkowo okrojona. W pierwszej kolejności bez opłat dostępne mają być najtańsze specyfiki, stosowane w chorobach i schorzeniach charakterystycznych w przypadku osób w podeszłym wieku.

Kto konkretnie lekarstwa otrzyma w aptece za darmo, nie zostało jeszcze sprecyzowane.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.