MZ: farmaceuci mają zapobiegać interakcjom leków

FARMACJA

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Seniora   10 lutego 2016 12:41


MZ: farmaceuci mają zapobiegać interakcjom leków Aptekarze z wyższym wykształceniem mają sprawować tzw. opiekę farmaceutyczną, która Aptekarze z wyższym wykształceniem mieliby sprawować tzw. opiekę farmaceutyczną, która miałaby wyeliminować działania niepożądane i polipragmazję Fot. archiwum

Resort zdrowia chce poszerzyć uprawnienia farmaceutów, którzy mieliby robić przegląd leków branych przez pacjenta pod kątem interakcji między nimi - informuje Rzeczpospolita.

W resorcie powołano już zespoły pracujące nad zmianami. Aptekarze z wyższym wykształceniem mieliby sprawować tzw. opiekę farmaceutyczną, która, zdaniem ministerstwa, miałaby wyeliminować działania niepożądane i polipragmazję, czyli sytuację, w której chory bierze jednocześnie wiele leków, między którymi zachodzą interakcje.

Informacje o ewentualnych interakcjach przekazywaliby lekarzowi. Mogliby też pomóc korygować terapię pod kątem łączenia leków i diety, pory i sposobu przyjmowania leku.

Na razie mowa jest o bardzo prostych czynnościach, które przekładają się na oszczędności po stronie pacjenta i płatnika. Farmaceuta może pokazać, jak stosować leki, np. wziewne. Nauczenie właściwego stosowania inhalatorów jest bardzo istotne, bo gdy pacjent tego nie umie, przychodzi do lekarza, twierdząc, że lek nie działa i często dostaje receptę na kolejny, droższy.

Wbrew wcześniejszym doniesieniom farmaceuta nie będzie diagnozował pacjentów, nawet poprzez mierzenie im poziomu cukru we krwi czy ciśnienia.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.