MZ: firmy farmaceutyczne będą mogły zmniejszyć dopłatę pacjenta do części leków

FARMACJA

Autor: PAP/Rynek Seniora   30 sierpnia 2016 09:39


MZ: firmy farmaceutyczne będą mogły zmniejszyć dopłatę pacjenta do części leków Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Leki biopodobne i sieroce
Resort chce, aby na polskim rynku pojawiało się coraz więcej leków biopodobnych. Łanda wyjaśnił, że koszt wytworzenia tych leków jest znacznie wyższy niż leków chemicznych. Jednak producenci leków biopodobnych, by znaleźć się na liście leków refundowanych, muszą zaoferować cenę o przynajmniej 25 proc. niższą niż cena leków już znajdujących się w wykazie. MZ chce obniżyć tę barierę do 15 proc. Resort liczy, że zachęci to firmy do produkcji tych leków w Polsce.

Łanda ocenił, że jednym z najważniejszych założeń nowelizacji, będzie "egalitarne" podejście do finansowania leków sierocych (wykorzystywanych przy leczeniu rzadko występujących chorób). Leki te nie będą tak jak dotychczas podlegać klasycznej analizie ekonomicznej, ale wymagane będzie od producenta uzasadnienie ceny.

- To poprawi szanse leków sierocych na uzyskanie refundacji, z czego powinny się ucieszyć osoby cierpiące na choroby ultrarzadkie, które dotąd były pokrzywdzone w sposób podwójny, raz, że miały pecha zachorować na chorobę rzadką, a drugi, że skuteczne leki w tej chorobie praktycznie nie miały szans na refundację w Polsce - powiedział.

Łanda zapowiedział też, że wykazy leków refundowanych będą publikowane co trzy miesiące, a nie tak jak obecnie co dwa.

Nowelizacja ma także wprowadzić zasadę "compassionate use" (humanitarne zastosowanie leku). Jest to możliwość zastosowania niezarejestrowanego leku ratującego życie będącego w drugiej lub trzeciej fazie badań u pacjenta, który w tym badaniu nie uczestniczy, jeśli leczenie za pomocą dostępnych leków jest nieskuteczne.

Resort chce także, by niektóre, sprawdzone leki lekarze mogli stosować w pełnym zakresie wskazań klinicznych i zastosowań (a nie jedynie wg wskazań w charakterystyce produktu leczniczego).

Projekt nowelizacji jest obecnie w konsultacjach wewnętrznych. Resort chce, by nowe przepisy weszły w życie od 1 stycznia 2017 r., jednak Łanda zaznaczył, że zależy to od liczby uwag, które zostaną zgłoszone podczas konsultacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR