MZ: leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe nie zostaną wycofane ze sklepów

FARMACJA

Autor: JW, MZ/Rynek Seniora   24 stycznia 2017 12:11


MZ: leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe nie zostaną wycofane ze sklepów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ministerstwo Zdrowia uspokaja, że nie ma zagrożenia wycofania m.in. leków przeciwbólowych z ogólnodostępnych sklepów. Ograniczenia mają dotyczyć jedynie dawek i wielkości opakowań.

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe nie zostaną wycofane z ogólnodostępnych sklepów. Nadal będzie można tam kupić leki, które zawierają kwas acetylosalicylowy, paracetamol i ibuprofen.

W wyniku planowanych zmian w sklepach mają pozostać jednoskładnikowe leki przeciwbólowe, jednoskładnikowe niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki z nikotyną oraz środki antyseptyczne i dezynfekujące oraz stosowane w przypadku stłuczeń.

MZ podaje, że dodatkowo w sklepach będzie można kupić produkty lecznicze, które dotychczas nie były tam dostępne. Będą to leki stosowane w przypadku biegunek, alergii, zgagi.

- Obecne w najnowszych rekomendacjach dotyczących leczenia ran płynem do dezynfekcji, który zawiera octenidynę - dodaje MZ. 

Resort wyjaśnia, że proponowane zmiany dotyczą ich dawek i wielkości opakowań, które mogą być dopuszczone do obrotu w sklepach ogólnodostępnych. Zakładają także, że do obrotu w sklepach ogólnodostępnych nie mogą być dopuszczone produkty lecznicze, których niekontrolowane stosowanie wiąże się z poważnym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych lub przedawkowania.

- Projekt jest obecnie konsultowany, a uwagi, które są do niego zgłaszane, będą uważnie analizowane - informuje MZ i zapewnia, że zostanie także wprowadzony okres przejściowy, który umożliwi dostosowanie się firm do nowych przepisów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR