
Ministerstwo Zdrowia uspokaja, że nie ma zagrożenia wycofania m.in. leków przeciwbólowych z ogólnodostępnych sklepów. Ograniczenia mają dotyczyć jedynie dawek i wielkości opakowań.
Ministerstwo Zdrowia przypomina, że leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe nie zostaną wycofane z ogólnodostępnych sklepów. Nadal będzie można tam kupić leki, które zawierają kwas acetylosalicylowy, paracetamol i ibuprofen.
W wyniku planowanych zmian w sklepach mają pozostać jednoskładnikowe leki przeciwbólowe, jednoskładnikowe niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki z nikotyną oraz środki antyseptyczne i dezynfekujące oraz stosowane w przypadku stłuczeń.
MZ podaje, że dodatkowo w sklepach będzie można kupić produkty lecznicze, które dotychczas nie były tam dostępne. Będą to leki stosowane w przypadku biegunek, alergii, zgagi.
- Obecne w najnowszych rekomendacjach dotyczących leczenia ran płynem do dezynfekcji, który zawiera octenidynę - dodaje MZ.
Resort wyjaśnia, że proponowane zmiany dotyczą ich dawek i wielkości opakowań, które mogą być dopuszczone do obrotu w sklepach ogólnodostępnych. Zakładają także, że do obrotu w sklepach ogólnodostępnych nie mogą być dopuszczone produkty lecznicze, których niekontrolowane stosowanie wiąże się z poważnym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych lub przedawkowania.
- Projekt jest obecnie konsultowany, a uwagi, które są do niego zgłaszane, będą uważnie analizowane - informuje MZ i zapewnia, że zostanie także wprowadzony okres przejściowy, który umożliwi dostosowanie się firm do nowych przepisów.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych