MZ: prace dot. wdrożenia opieki farmaceutycznej. Jednym z tematów - polipragmazja

FARMACJA

Autor: PAP/Rynek Seniora   02 listopada 2017 12:47


MZ: prace dot. wdrożenia opieki farmaceutycznej. Jednym z tematów - polipragmazja Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W ministerstwie zdrowia powołano zespół ds. pilotażowego wdrożenia opieki farmaceutycznej. To krok ku realnemu wprowadzeniu jej w Polsce - powiedział we wtorek (31 października) wiceminister zdrowia Marcin Czech, który będzie przewodniczył pracom tego zespołu.

Opieka farmaceutyczna to dodatkowa pomoc farmaceuty w planowaniu i realizacji terapii lekowej przez pacjentów.

- Jesteśmy na etapie zapraszania członków do wspólnych obrad. To zespół, który - z niewielkimi zmianami personalnymi - odpowiada składem temu, który pracował nad opieką farmaceutyczną. Nie burzę starych, dobrych dokonań - powiedział mediom podczas briefingu w MZ Czech.

Wiceminister poinformował, że "zespół będzie starał się popatrzeć na to, w jaki sposób opieka farmaceutyczna była wdrażana w innych krajach". Wskazał, że Naczelna Izba Aptekarska przygotowuje taki materiał.

- W bliskiej kooperacji z NFZ będziemy się starali pilotażowo popatrzeć - na wybranych aptekach i u wybranych lekarzy POZ - jak działa opieka farmaceutyczna, w dość zawężonym na razie zakresie - powiedział Czech.

- Popatrzymy, jakie efekty zdrowotne dla pacjentów może mieć opieka farmaceutyczna np. redukcji ryzyk związanych z polipragmazją (jednoczesnego przyjmowania wielu leków - PAP) . To będzie kierunek naszych prac - podał.

Czech ocenił, że spodziewa się, iż w tym roku uda się zorganizować dwa posiedzenia zespołu.

- Projekt zależy od stopnia informatyzacji systemu - zaznaczył.

- Chcielibyśmy, by e-recepta pomagała spojrzeć na to, co lekarz wypisuje i jak farmaceuta mógłby odegrać swoją rolę w systemie - wskazał.

- Będziemy starali się zrobić pierwszy krok ku realnemu wdrożeniu opieki farmaceutycznej w Polsce. Mamy wiele akademickich projektów wskazujących na to, że taka opieka jest opłacalna - powiedział wiceminister. - Mamy taką sytuację w systemie ochrony zdrowia, gdzie potrzebujemy wsparcia ze strony profesjonalistów - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR