
W ministerstwie zdrowia powołano zespół ds. pilotażowego wdrożenia opieki farmaceutycznej. To krok ku realnemu wprowadzeniu jej w Polsce - powiedział we wtorek (31 października) wiceminister zdrowia Marcin Czech, który będzie przewodniczył pracom tego zespołu.
Opieka farmaceutyczna to dodatkowa pomoc farmaceuty w planowaniu i realizacji terapii lekowej przez pacjentów.
- Jesteśmy na etapie zapraszania członków do wspólnych obrad. To zespół, który - z niewielkimi zmianami personalnymi - odpowiada składem temu, który pracował nad opieką farmaceutyczną. Nie burzę starych, dobrych dokonań - powiedział mediom podczas briefingu w MZ Czech.
Wiceminister poinformował, że "zespół będzie starał się popatrzeć na to, w jaki sposób opieka farmaceutyczna była wdrażana w innych krajach". Wskazał, że Naczelna Izba Aptekarska przygotowuje taki materiał.
- W bliskiej kooperacji z NFZ będziemy się starali pilotażowo popatrzeć - na wybranych aptekach i u wybranych lekarzy POZ - jak działa opieka farmaceutyczna, w dość zawężonym na razie zakresie - powiedział Czech.
- Popatrzymy, jakie efekty zdrowotne dla pacjentów może mieć opieka farmaceutyczna np. redukcji ryzyk związanych z polipragmazją (jednoczesnego przyjmowania wielu leków - PAP) . To będzie kierunek naszych prac - podał.
Czech ocenił, że spodziewa się, iż w tym roku uda się zorganizować dwa posiedzenia zespołu.
- Projekt zależy od stopnia informatyzacji systemu - zaznaczył.
- Chcielibyśmy, by e-recepta pomagała spojrzeć na to, co lekarz wypisuje i jak farmaceuta mógłby odegrać swoją rolę w systemie - wskazał.
- Będziemy starali się zrobić pierwszy krok ku realnemu wdrożeniu opieki farmaceutycznej w Polsce. Mamy wiele akademickich projektów wskazujących na to, że taka opieka jest opłacalna - powiedział wiceminister. - Mamy taką sytuację w systemie ochrony zdrowia, gdzie potrzebujemy wsparcia ze strony profesjonalistów - dodał.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych