MZ przedstawiło projekt listy refundacyjnej, jest na niej lek dla chorych na IPF

FARMACJA

Autor: PAP/Rynek Seniora   27 grudnia 2016 11:11


MZ przedstawiło projekt listy refundacyjnej, jest na niej lek dla chorych na IPF Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W przygotowanym przez resort zdrowia projekcie nowej listy refundacyjnej obok substancji stosowanych w leczeniu nowotworów znalazł się lek dla chorych na idiopatyczne włóknienie płuc (IPF). To szansa na skuteczne leczenie i wydłużenie życia - komentują pacjenci.

IPF prowadzi do uszkodzenia nabłonka pęcherzyków płucnych i powstawania blizn, czyli zwłóknień tkanki płuc. W rezultacie stają się one mniej elastyczne, a ich objętość maleje. Choć u poszczególnych pacjentów choroba przebiega w bardzo różnym tempie, to jest ona uważana za bardziej śmiertelną niż wiele nowotworów. Połowa pacjentów umiera po 2-3 latach od diagnozy i tylko 30 proc. chorych przeżywa 5 lat.

O refundację leków na IPF od dawna walczyli pacjenci z Towarzystwa Wspierania Chorych na Idiopatyczne Włóknienie Płuc. W piątkowym komunikacie prezes Towarzystwa Lech Karpowicz dziękował MZ za zapowiedzianą refundację. - To jest dla nas wielki dzień i ogromna nadzieja na lepsze jutro. To również sygnał dla innych cierpiących na podobne choroby, że nie należy się poddawać - ocenił.

Dotychczas pacjenci (w większości osoby po 50. roku życia) sami musieli finansować zakup leków, a ich miesięczny koszt to od 6 do 9 tys. zł.

Również dr Katarzyna Lewandowska z I Kliniki Chorób Płuc Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie podkreśla, że dzięki objęciu preparatu pirfenidon refundacją, lekarze będą mogli zaproponować chorym lek skuteczny w spowalnianiu postępu choroby. - Dzięki tej decyzji chorzy zyskają nadzieję na dłuższe życie i możliwość nowoczesnego leczenia - oceniła.

W sumie refundacją objęto osiem nowych programów lekowych. Poza pacjentami chorymi na IPF, na refundację nowych substancji mogą też liczyć pacjenci z: zaawansowanym rakiem podstawnokomórkowym skóry (substancja: wismodegib), wrodzonymi zespołami autozapalnymi (anakinra), przerzutowym gruczolakorakiem trzustki (nanocząsteczkowy kompleks paklitakselu z albuminą jest stosowany w skojarzeniu z gemcytabiną) oraz część pacjentów z anemią zależną od przetoczeń w przebiegu zespołów mielodysplastycznych (lenalidomid).

Pozostałe nowe programy lekowe dotyczą leczenia mielofibrozy (ruksolitynib), niektórych pacjentów z ciężką, aktywną postacią spondyloartropatii osiowej (certolizumab pegol) oraz leczenia spastyczności kończyny dolnej po udarze mózgu (toksyna botulinowa).

Resort zdrowia zaproponował także zmiany w czterech programach lekowych: w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, choroby Leśniowskiego-Crohna, stwardnienia rozsianego oraz wysiękowej (neowaskularnej) postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem.

W ramach listy aptecznej refundacją zostały objęte dwie nowe substancje czynne: Atozet (w leczeniu hipercholesterolemii) i Toujeo (w terapii dorosłych pacjentów z cukrzycą typu I).

Natomiast w katalogu chemioterapii refundacją objęto substancję Akynzeo (netupitantum + palonosetronum), stosowaną u części dorosłych pacjentów wymagających profilaktyki nudności i wymiotów związanych z chemioterapią przeciwnowotworową.

Załącznikiem do listy refundacyjnej jest wykaz bezpłatnych leków dla seniorów, który zawiera 1167 preparatów (na poprzednim wykazie znajdowało się 1149 preparatów).

W sumie do najnowszego obwieszczenia dodano 84 leki: 60 do listy aptecznej, 11 do katalogu chemioterapii i 13 w ramach programów lekowych.

Dla 173 produktów zostanie dodane wskazanie off-label (czyli poza zarejestrowanym wskazaniem).

Dla 110 produktów obniżono urzędowe ceny zbytu (w tym dla 79 w ramach listy aptecznej - od 340,20 zł do 1 gr). Z kolei dla 9 produktów urzędowe ceny zbytu wzrosną.

Pacjenci będą mniej dopłacać do 506 produktów (od 106,15 zł do 1 gr), a do 375 produktów dopłata wzrośnie (od 1 gr do 172,88 zł).

Ceny detaliczne brutto spadną dla 475 produktów (od 364,28 zł do 1 gr), wzrosną natomiast dla 310 produktów (od 1 gr do 7,59 gr).

W związku z wpłynięciem wniosków o skrócenie terminu obowiązywania decyzji refundacyjnych lub upłynięciem terminu obowiązywania decyzji refundacyjnych lub odmową refundacji na kolejny okres w najnowszym obwieszczeniu nie znajdzie się 18 leków obecnych w poprzednim obwieszczeniu.

Nowa lista refundacyjna będzie obowiązywać od 1 stycznia. Uwagi do projektu można zgłaszać do wtorku (do godz. 12:00).

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR