Na Pomorzu brakuje leków: cierpią też pacjenci w domach seniora

FARMACJA

Autor: wp.pl/Rynek Seniora   26 sierpnia 2015 08:56


Na Pomorzu brakuje leków: cierpią też pacjenci w domach seniora W województwie pomorskim jest utrudniony dostęp do ok. 150 produktów leczniczych. Fot. Shutterstock

Wielu aptekarzy nadal musi odsyłać pacjentów z Pomorza z kwitkiem. Jak wynika z danych Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego łącznie brakuje 150 leków.

- Kilku z moich podopiecznych choruje na Parkinsona, leki muszą przyjmować nawet cztery razy dziennie o ściśle określonych porach. Mamy ogromne trudności, żeby te leki dla nich zdobyć. Nieraz jest to walka nawet o kilka tabletek, angażujemy w poszukiwanie lekarstw rodziny seniorów, jeździmy po innych aptekach, żeby jedno, dwa opakowania dosłownie wybłagać - opisuje Agnieszka Sznurkowska, dyrektor Domu Seniora "Kalina" w Gdańsku.

Rozwiązaniem problemów miała być lipcowa zmiana prawa farmaceutycznego. Ostatnia nowelizacja nakłada na hurtownie leków obowiązek zgłaszania Głównemu Inspektorowi Farmaceutycznemu zamiaru wywozu z kraju leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Obowiązek obejmie te produkty, których dostępność na terytorium Polski może być zagrożona.

Jak mówi Grażyna Mazurowska, Pomorski Inspektor Farmaceutyczny, teraz w województwie pomorskim jest utrudniony dostęp do ok. 150 produktów leczniczych. W ostatnim okresie do Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego w Gdańsku zgłosiło się o pomoc w poszukiwaniu leku kilkudziesięciu pacjentów. We wszystkich przypadkach udało się pomóc w znalezieniu lekarstw poprzez hurtownię, przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego czy konkretną aptekę. 

Więcej: www.wp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.