Nowości na liście leków 75+Dziennik Polski/Rynek Seniora - 02 stycznia 2017 12:28


Od początku stycznia lista "S" z darmowymi lekami dla seniorów funkcjonuje w poszerzonej wersji. Do wykazu dopisano m.in. kolejne rodzaje insulin stosowanych w terapii cukrzycy.

Od stycznia 2017 r. najstarsi chorzy mogą odbierać w aptekach za darmo 1167 produktów, stosowanych w leczeniu m.in. nadciśnienia tętniczego, alzheimera, parkinsona, wysokiego poziomu cholesterolu, osteoporozy, zaćmy czy cukrzycy - przypomina Dziennik Polski.

Zobacz zaktualizowaną listę leków 75+

Nowości, które znalazły się na styczniowym wykazie najbardziej powinny ucieszyć diabetyków.

Ministerstwo Zdrowia postanowiło uzupełnić listę o kolejne rodzaje insulin, na których brak narzekali pacjenci i lekarze. Do tej pory seniorzy bez opłat mogli otrzymać jedynie długodziałające produkty. Teraz nie zapłacą również za te o krótkim działaniu, specjalne zmodyfikowane genetycznie analogi insulin i ich mieszanki.

Oprócz insulin, na senioralny wykaz po raz pierwszy trafił także proszek do inhalacji stosowany u pacjentów cierpiących na obturacyjną chorobę dróg oddechowych. Dodano również nowe produkty, z których korzystają osoby z rozpoznanym parkinsonem o nieznanych przyczynach.

Z listy usunięto z kolei inne leki, służące do terapii tej choroby, zawierające substancję czynną biperidenum. Bezpłatne przestały być też niesterydowe medykamenty przeciwzapalne, mające w składzie naproxenum, które stosuje się m.in. w leczeniu bólu reumatycznego.

Więcej: www.dziennikpolski24.pl