Osoby 75+ zostawiają w aptekach miliardy złotych rocznie

FARMACJA

Autor: Gazeta Pomorska/Rynek Seniora   01 marca 2016 11:46


Osoby 75+ zostawiają w aptekach miliardy złotych rocznie 4,3 mld zł i 189 mln opakowań - na tyle "konsumpcję" leków na receptę przez osoby 75+ oszacowała w roku 2015 firma IMS Health. Fot. Shutterstock

Na darmowe leki dla seniorów rząd przeznaczy przez cztery miesiące 2016 r. 125 mln zł, zaś w całym 2017 - 564 mln zł. Tymczasem tylko z danych Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ wynika, że w 2015 r. osoby po 75 r.ż. wykupiły w regionie leki za kwotę ponad 121 mln zł. Według wyliczeń firmy IMS Health osoby 75+ w skali kraju wydają w aptekach na leki recepturowe 4,3 mld zł.

121,5 mln zł warte były leki, które w ubiegłym roku kupili na receptę seniorzy po 75 r.ż. w woj. kujawsko-pomorskim - donosi Gazeta Pomorska. Zapłacili za nie niewiele ponad jedną trzecią wartości - 43 mln zł. Resztę pokrył NFZ ze składek ubezpieczenia zdrowotnego.

W całej Polsce w roku 2015 ok. 3 mln osób po 75 r.ż. (na tyle szacuje się liczebność tej grupy wiekowej) wydało na leki na receptę 4,3 mld zł. Dało to 189 mln opakowań i kwotę 119 zł na osobę miesięcznie. Stosując ten sam rachunek w odniesieniu do planowanego wsparcia rządowego, w roku 2016 miesięczna pomoc dla jednego seniora wyniesie nieco ponad 10 zł na miesiąc, a w roku 2017 - niecałe 16 zł miesięcznie na osobę.

Wśród lekarstw na receptę dominują te stosowane głównie w chorobach przewlekłych: na nadciśnienie, cukrzycę, astmę, hipercholesterolemię. W roku 2015 stanowiły one 40 proc. wszystkich medykamentów wykupionych przez seniorów na receptę.

Więcej: www.pomorska.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.