Pacjent geriatryczny to często osoba posiadająca (zbyt) duży zapas leków
Autor: Katarzyna Rożko/Rynek Zdrowia   12 sierpnia 2014 09:46

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że 95-97% osób powyżej 69. roku życia regularnie zażywa leki, a ponad 35% polskiego społeczeństwa w sposób przewlekły stosuje pięć specyfików. To średnia, ale są też pacjenci biorący powyżej 10 leków na dobę - co nie zawsze jest medycznie uzasadnione, za to bardzo kosztowne.

- Stosowanie większej liczby preparatów w starszym wieku wynika z częstej w tym okresie życia wielochorobowości oraz narastającej liczby dolegliwości somatycznych. Im gorszy stan zdrowia i niższa jego samoocena, tym większe zagrożenie politerapią - mówi prof. Tomasz Grodzicki, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Geriatrii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, konsultant krajowy w dziedzinie geriatrii.

Przywołuje fińskie badania, z których wynika, że niska samoocena stanu zdrowia ponad 2-krotnie zwiększała ryzyko stosowania 6-9 preparatów, a ponad 6-krotnie ryzyko przyjmowania powyżej 10 leków. Zjawisko polipragmazji (przyjmowanie przez pacjenta wielu leków) nasilały również m.in.: depresja, nadciśnienie tętnicze, anemia, astma, dławica piersiowa, choroba zwyrodnieniowa stawów oraz cukrzyca.

Trudniejsze leczenie

Prof. Grodzicki wskazuje, że ból - jako nieodłączny towarzysz starzenia się -jest związany nie tylko z gorszą jakością życia, ale i osłabieniem, brakiem apetytu, upadkami, zaburzeniami funkcji poznawczych i depresją. Może być też przyczyną zespołu majaczeniowego.

- To, czego obawiają się lekarze w przypadku stosowania leków przeciwbólowych, to ich działania uboczne. W przypadku stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych pojawia się ryzyko pogorszenia funkcji nerek, podwyższenia wartości ciśnienia tętniczego, nasilenia objawów niewydolności serca oraz krwawień z przewodu pokarmowego - wylicza specjalista.

Zwraca również uwagę, że szczególnie u pacjentów, którzy mają już zaburzenia poznawcze lub depresję istnieje problem właściwego rozpoznania bólu i oceny jego nasilenia: - U tych chorych leczenie jest trudniejsze, bo pacjenci często zażywają leki nieadekwatnie do swoich objawów - wyjaśnia. - Korzystne jest wtedy zastosowanie leków w postaci pozajelitowej: plastrów, podawania leku podskórnie.

Brakuje badań

W opinii prof. Grodzickiego, by móc przeciwdziałać polipragmazji konieczna jest znajomość działań, które ją wywołują. Jednym z nich jest brak koordynacji opieki zdrowotnej.

- Z jednej strony w wieku podeszłym występuje wiele schorzeń, co skłania lekarzy do przepisywania wielu leków, z drugiej strony każdy specjalista kieruje się rekomendacjami właściwymi dla konkretnych schorzeń. Jeśli więc pacjent leczy się u czterech specjalistów, to w konsekwencji zażywa kilka leków przepisanych przez różnych lekarzy - podkreśla prof. Grodzicki.

Zwraca też uwagę, że nie ma dobrych badań dotyczących chorych w wieku podeszłym i rekomendacje dotyczące leczenia oparte na wyniki badań młodszych chorych przenosi się automatycznie na starszych chorych.

Potwierdza to dr Agnieszka Skowron z Zakładu Farmacji Społecznej na Wydziale Farmaceutycznym Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podaje, że w przypadku osób starszych skutki stosowania leków, ze względu na ujawniające się z wiekiem zmiany zachodzące w organizmie, często są trudne do przewidzenia.

- Mamy pewne grupy leków, o których z całą pewnością wiemy, że ich stosowanie w grupie osób starszych wymaga szczególnej ostrożności. Trzeba jednak pamiętać, że ze względu na brak dowodów naukowych, w postaci badań klinicznych prowadzonych w populacji osób starszych, każdy kolejny lek dodawany do terapii stanowi niewiadomą - podkreśla dr Skowron.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.