Portugalia: drony dostarczają lekarstwa seniorom z prowincji

FARMACJA

Autor: PAP/Rynek Seniora   13 listopada 2018 09:15


Portugalia: drony dostarczają lekarstwa seniorom z prowincji Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Portugalii rozwijany jest pilotażowy projekt dostarczania dronami lekarstw seniorom mieszkającym na wyludniającej się prowincji. W pierwszej kolejności inicjatywa prowadzona jest w środkowej części kraju.

Na początku listopada powiązane z portugalskim resortem zdrowia Krajowe Stowarzyszenie Aptek (ANF) przyznało nagrodę za ciekawe rozwiązania w dziedzinie farmacji 42-letniemu Hugo Angelo. Właściciel apteki z miejscowości Lajeosa do Dao od kilku miesięcy dostarcza seniorom z opustoszałej prowincji w dystrykcie Coimbra lekarstwa przy użyciu drona.

Jak wyjaśnił Angelo, projekt dostarczania dronami lekarstw emerytom z portugalskiej prowincji narodził się w 2017 r. po tragicznych pożarach, które wybuchły w środkowej części kraju.

- Zdałem sobie wówczas sprawę, że w tej coraz bardziej starzejącej się i wyludniającej części Portugalii mieszka samotnie wiele osób, którym można byłoby pomagać za pośrednictwem dronów - powiedział magister farmacji z Lajeosa do Dao.

Angelo wskazał, że w realizacji projektu dostarczania na opustoszałą prowincję lekarstw pomogli mu dwaj inżynierowie z Porto. Od pewnego czasu współpracują oni z państwową pocztą (CTT) w ekspresowej ekspedycji listów i paczek za pośrednictwem dronów.

Wśród odbierających dronami lekarstwa z apteki Hugo Angelo jest liczące po 90 lat małżeństwo Pexim. W ich niemal wymarłej miejscowości o nazwie Deldoreto z powodu braku transportu i podeszłego wieku rzadko kto opuszcza rodzimą wioskę.

- Kiedyś korzystałem z roweru, aby udać się do najbliższego miasta. Dziś ani ja, ani moja żona nie jesteśmy już w stanie samodzielnie dojechać do apteki. Cieszę się, że lekarstwa spadają nam dosłownie z nieba - mówi Manuel Pexim.

Zdaniem ekspertów wykorzystanie dronów w Portugalii stanie się coraz bardziej powszechne, zarówno do transportu lekarstw, jak i do celów ratowniczych. Komendant straży pożarnej w podlizbońskim Paco de Arcos Ricardo Ribeiro wskazuje, że pierwsze drony od tegorocznych wakacji czuwają już nad bezpieczeństwem kąpiących się wczasowiczów w okolicach miasta Oeiras.

- Pierwszy dron ratunkowy rozpoczął pracę pod koniec sierpnia na plaży Santo Amaro koło miasta Oeiras z naszej inicjatywy. Projekt już jest rozszerzany na sąsiednie plaże - powiedział PAP Ribeiro.

Według komendanta straży pożarnej coraz więcej portugalskich gmin jest zainteresowanych używaniem dronów do gaszenia pożarów bądź monitorowania terenów zagrożonych pojawieniem się ognia.

Każdy z dronów używanych na plażach w Oeiras może uratować podczas jednego lotu cztery topiące się osoby, gdyż urządzenie transportuje boję ratowniczą. Dodatkowo wyposażone jest ono w czujniki termiczne ułatwiające poszukiwanie osób zarówno na morzu, jak i w terenie.

Innym portugalskim samorządem korzystającym z dronów jest gmina Penela koło Coimbry. Jej urzędnicy rozwijają tam od maja projekt służący dostarczaniu dronami obiadów starszym i samotnym mieszkańcom tego dystryktu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR