Powikłania i niepożądane działania leków: niewłaściwe leczenie seniorów kosztuje miliardy
Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   29 lutego 2016 13:23

Polipragmazja i niepożądane działania leków to dziś zaraz po nowotworach i chorobach układu krążenia trzecia przyczyna hospitalizacji i zgonów - powiedział podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach prof. Jan Duława, prorektor ds. nauki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

O problemach przyjmowania przez pacjentów wielu leków, źródłach błędów jatrogennych i innych zjawiskach związanych głównie z obszarem farmaceutyków eksperci dyskutowali 18 lutego 2016 r. podczas sesji „Polipragmazja i jatrogenia - narastający problem nie tylko medycyny”, która odbyła się w ramach Health Challengess Congress w Katowicach.

- Polipragmazja i jatrogenia należą niewątpliwie do ograniczeń i zagrożeń medycyny i są jej cechą immanentną - powiedział otwierając sesję prof. Jan Duława, prorektor ds. nauki ŚUM.

Skutki uboczne leków okiem farmakologa klinicznego
Genezę problemów próbował zdefiniować prof. Bogusław Okopień, konsultant krajowy w dziedzinie farmakologii klinicznej.

- Mamy coraz więcej nowych leków, zaś cele terapeutyczne są coraz bardziej ambitne - mówił profesor. - Chcemy leczyć w miarę szybko, podnosić jakość życia pacjentów i robić to bezpiecznie, a przy tym na ręce patrzą nam ubezpieczyciele - tłumaczył.

Mówiąc o działaniach niepożądanych leków krajowy konsultant powołał się na dane Światowego Centrum Monitorowania Leków (UMC). Wynika z nich, że częstość działań niepożądanych wynosi 13 proc. przy dwóch medykamentach, przy czterech  - 38 proc, zaś pacjent przyjmujący jednocześnie siedem leków może być już praktycznie pewny wystąpienia skutków ubocznych.

Profesor przedstawił również podstawowe obszary „definicyjne” omawianych problemów.

- W zależności od źródła polipragmazja to z jednej strony przyjmowanie przez chorego wielu leków, z drugiej - ich niewłaściwa ordynacja - tłumaczył. - Czym innym jest natomiast politerapia. To także przyjmowanie wielu leków, ale zgodnie z zaleceniami lekarza - precyzował Okopień.

Odniósł się także do uszkodzeń jatrogennych pochodzących od lekarza. - Są one często utożsamiane w farmakologii z działaniami niepożądanymi leku - mówił.

Wypieranie leków to powszechna interakcja
Bogusław Okopień podkreślił, że przy przyjmowaniu wielu leków najczęstsze interakcje występują na bazie wypierania - to aż 78 proc. opisywanych w literaturze światowej przypadków. Jakie zatem leki wypierają, a jakie są wypierane?

- Silne właściwości wypierające mają niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), szczególnie wobec glikozydów nasercowych, doustnych leków przeciwcukrzycowych czy leków przeciwkrzepliwych. Łatwo wówczas o nieszczęście - precyzował profesor.

NLPZ to szeroka grupa leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.

Krajowy konsultant przestrzegł również przed nieumiejętnym stosowaniem przez osoby starsze popularnych  benzodiazepin, które obniżają sprawność psychomotoryczną, co objawia się zwiększonym ryzykiem upadków i złamań.

Benzodiazepiny stosowane są powszechnie m.in. do doraźnego leczenia nasilonego lęku, bezsenności, napięcia mięśniowego.

- Reasumując, najbardziej narażeni na interakcje są pacjenci kardiologiczni, bo otrzymują dużo leków - skonkludował Okopień.

Od profesora Okopienia „dostało się” także suplementom. Nieco ironizując zauważył, że Polacy ponoć najlepiej znają się na piłce nożnej i medycynie. Tymczasem według eksperta przeciętny Polak suplementy w zdecydowanej większości przypadków utożsamia z lekami.

- Mało kto wie, że suplement nie ma w ogóle badań potwierdzających działanie, i że można go przedawkować. Nie ma też wymogu ciągłego monitorowania pod kątem bezpieczeństwa stosowania suplementów - argumentował konsultant. - Tymczasem w 2014 r. wartość rynku farmaceutyków wynosiła ok. 27 mld zł, z czego aż 11,3 mld stanowiły suplementy - mówił.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR